Ben Johnson překonal v běhu na sto metrů rekord s kontroverzní dohrou

Soul - Olympijský závod na sto metrů, konaný v Soulu 24. září 1988, se stal pro kanadského sprintera osudovou událostí jeho sportovní kariéry. Výkonem 9, 79 sekundy překonal dosavadní světový rekord, a zapsal se tak do historie atletického sportu. Svět mu ležel u nohou až do chvíle, kdy Johnsonovy testy na doping ukázaly pozitivní nález.

 Jeho případ se tak stal jedním z největších sportovních skandálů v historii. Pár dní po olympijském finále byl kanadský atlet diskvalifikován kvůli přítomnosti anabolického steroidu stanozololu v těle. Zlato tak připadlo velkému Johnsonovu rivalovi Američanu Carlu Lewisovi, obhájci vítězství z Los Angeles. Ten „Benoida“, jak se Johnsonovi přezdívalo kvůli abnormálně svalnaté postavě a žlutým očím, obvinil z používání nedovolených látek již po Kanaďanově triumfu na mistrovství světa 1987 v Římě. Johnson byl potrestán čtyřletým zákazem startu a anulováním výsledků. Po návratu se mu příliš nedařilo, v roce 1993 byl navíc znovu pozitivně testován a dostal doživotní distanc.

Ben Johnson získal světový ohlas už o rok dříve při mistrovství světa v Římě, když svého největšího soka Carla Lewise v závodě na 100 metrů poprvé porazil. Navzdory svému dopingovému skandálu se považuje za nejlepšího sprintera historie. V rozhovoru pro britský deník The Times prohlásil, že byl lepší než světový rekordman na stovce Tim Montgomery i bývalí držitelé nejrychlejšího času Donovan Bailey a Maurice Greene.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...