První osadou v Austrálii bylo Sydney

Sydney - První osadou, kterou Evropané v Austrálii založili, bylo 26. ledna 1788 Sydney. Anglický kapitán Arthur Phillip tehdy na východním pobřeží Austrálie v zátoce, kterou pojmenoval Sydney Cove, položil základy první osadě - trestanecké kolonii Sydney. Jméno dostala podle tehdejšího britského ministra vnitra lorda Sydneyho.

O východoaustralské pobřeží, které jako první zřejmě v roce 1770 obeplul britský mořeplavec James Cook, se Britové začali zajímat až poté, co vznikly Spojené státy. Jejich zájem byl veskrze pragmatický - neměli už totiž kam posílat své trestance. V roce 1786 proto britská vláda rozhodla, že se vězňové z přeplněných britských věznic budou expedovat na jižní polokouli. Velitelem první takovéto flotily s vojáky, trestanci a zásobami byl právě kapitán Phillip. Vyplula v květnu 1787 a tvořilo ji jedenáct lodí, na které se nalodilo přes 1400 lidí; více než polovinu z nich tvořili trestanci.
 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...