Novinář Jiří Hanák slaví narozeniny

Praha - Doyen dnešních českých sloupkařů a nositel Ceny Ferdinanda Peroutky, Jiří Hanák, je novinářem, který dal svým sloupkům podobu politicky aktuálního, vtipného a historicky poučeného krátkého komentáře s fejetonistickým půvabem. Publicista, který má své příznivce i odpůrce, vyniká tím, že dbá na krásu jazyka a především nenudí.

Hanák, který slaví 27. února své narozeniny, po studiích na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze od roku 1967 pracoval jako redaktor časopisu Reportér. Po dvou letech byl režimem donucen živit se jako dělník. Byl jedním ze signatářů Charty 77 a od ledna 1988 působil v samizdatových Lidových novinách, kam pravidelně přispíval svými sloupky. V redakci Lidových novin zůstal i po listopadovém převratu, kdy zde pak zastával funkci zástupce šéfredaktora.

Jiří Hanák stál u počátků časopisu Týden, byl i redaktorem Svobodného slova. Později nastoupil jako komentátor do deníku Právo, kde působí dodnes. 

V roce 2005 převzal tento autor břitkého pera novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...