Jan Pivec - herec s osobitým humorem

Praha - Krátce před svými 73. narozeninami zemřel 10. května 1980 herec Jan Pivec. Byl živelným emotivním hercem s vrozenou komediálností, osobitým humorem a se schopností vytvářet tvrdé postavy šířící zlo i psychologicky hluboké typy. Uplatnil se významně i ve filmu (Muži nestárnou, Filozofská historie). Jeho herecké mistrovství kromě divadla nejlépe využily televize a rozhlas.

Na herecký koncert v inscenaci Láska jako trám, kdy Pivcův bručounský penzista Rudla kupuje své Blažence Jiřině Šejbalové vypelichaný kožich s liščími hlavičkami, si jistě vzpomenou i ti mladší, nejen pamětníci. Patří totiž do zlatého fondu televize. Na obrazovky se občas vrací i Pivcův Stěpan Stěpanovič v Námluvách či oficiál Konopka v Příběhu dušičkovém, nebo pitoreskní pan vrchní z Jiráskovy Lucerny. Z výkonu je přímo cítit, jak herce těšilo hrát takové žánrové postavičky. Mezi nezapomenutelné patří i starý Věk ze seriálu F. L. Věk. 

Narodil se 19. května 1907 v Praze na Vinohradech a prožil tu celý život. V době svého studia na pražské konzervatoři působil v Osvobozeném divadle, po absolutoriu ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a od roku 1934 po více než 35 let v Národním divadle v Praze. Odejít ho donutila v roce 1970 až nemoc. Zemřel 10. května 1980, pár dní před svými třiasedmdesátými narozeninami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...