Jižní Osetie usiluje o nezávislost již od rozpadu SSSR

Tbilisi - Jižní Osetie vyhlásila na počátku 90. let 20. století nezávislost na Gruzii a po krátké válce se dostala mimo vliv Tbilisi. Od té doby usiluje o nezávislost, oficiálně však dál zůstává autonomní oblastí Gruzie. Gruzínský prezident Michail Saakašvili po nástupu k moci v roce 2004 slíbil, že zemi znovu sjednotí. Rusko, které oficiálně svrchovanost regionu neuznává, ale významně ho podporuje, postoj Tbilisi kritizuje jako přípravu na krveprolití. Ve dvou referendech, leden 1992 a listopad 2006, se většina hlasujících vyslovila pro nezávislost na Gruzii.

V září 1990 v souvislosti se snahou Gruzie odtrhnout se od bývalého SSSR vyhlásil oblastní sovět Jihoosetské autonomní oblasti záměr přeměnit oblast v Jihoosetskou sovětskou demokratickou republiku (JSDR) v rámci Gruzie. Dva měsíce nato ale stejný orgán oznámil záměr vstoupit do svazku se SSSR.

Nevyhlášená občanská válka o nezávislost Osetie 

Gruzie rozhodnutí neuznala, zrušila Jihoosetskou autonomní oblast a vyhlásila v oblasti výjimečný stav. Situace se vyvinula do nevyhlášené občanské války, v níž proti sobě bojovali jihoosetští nacionalisté, neregulérní skupiny gruzínských dobrovolníků, gruzínská policie a příslušníci vojsk ministerstva vnitra SSSR.

V referendu v lednu 1992 se většina hlasujících vyslovila pro svrchovanost a připojení k Severní Osetii v rámci Ruska. Přes několik uzavřených příměří boje pokračovaly až do června 1992, kdy byly na základě vzájemné dohody v Jižní Osetii rozmístěny smíšené rusko-gruzínsko-osetské mírové sbory. Konflikt si vyžádal na tisíc mrtvých a minimálně 10 tisíc obyvatel uprchlo. V roce 2006 se opět konalo referendum, výsledek byl totožný - většina je pro nezávislost.

Oblast se dostala mimo vliv Tbilisi, ale oficiálně zůstává autonomní oblastí Gruzie. Prezident Saakašvili se snaží konflikt urovnat nabídkou „široké autonomie“, což Jižní Osetie odmítá s tím, že chce plnou nezávislost.

Území velké asi jako Zlínský kraj 

V Jihoosetské autonomní oblasti (nazývána též Cchinvalská oblast podle správního střediska Cchinvali) žije na rozloze 3900 kilometrů čtverečních (jako Zlínský kraj) asi 70.000 obyvatel, z toho asi třetinu tvoří Gruzínci, zbytek Osetinci a Rusové. Hlavním náboženstvím je pravoslaví a sunnitský islám. Obyvatelé mluví kromě gruzínštiny a ruštiny i osetštinou, která patří k íránským jazykům. Prezidentem je Eduard Kokojev. Tento bývalý zápasník a komsomolec krátce žil a podnikal v Moskvě. V roce 2001 vystřídal v čele oblasti méně radikálního Ljudvika Čibirova.

Severní Osetie se v roce 1774 stala součástí Ruské říše, Jižní Osetie byla do Ruska začleněna v roce 1801. V dubnu 1922 byla v rámci Gruzínské SSR vytvořena autonomní oblast Jižní Osetie (podle ústavy z roku 1936 Jihoosetská autonomní oblast). V jihoosetském městě Gori se například narodil sovětský diktátor Josif Stalin.

Bojové vozidlo pěchoty na rusko-gruzínských hranicích.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...