Čapek stihl zemřít dřív, než si pro něj přišlo gestapo

Praha - Během necelých 49 let svého života stihl být Karel Čapek fotografem-amatérem, sběratelem etnické hudby, svobodným zednářem, předsedou československého PEN klubu, dramaturgem, vychovatelem a především světově proslulým spisovatelem. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků, včetně esperanta či bengálštiny. Čapkovy knihy i myšlenky jsou stále aktuální, přestože zemřel 25. prosince 1938, jen několik měsíců poté, co nacistický vůdce Adolf Hitler spolu s francouzským a britským premiérem a italským diktátorem podepsal Mnichovskou dohodu.

Slovní zásobou, postřehy stejně jako hlubokými úvahami nad člověkem a lidstvem si Karel Čapek nacházel cestu ke čtenářům a do učebnic literatury a novinařiny. Čapek nepozoroval svět z výšin, naopak se aktivně účastnil společenského a politického dění první republiky. Velmi se sblížil s prezidentem Masarykem.

Čapek těsně před smrtí stále naléhavěji varoval před nebezpečím, které pro něj znamenal Hitlerův režim. Proto také, jakmile Němci v březnu 1939 ovládli zbytek Československa, gestapo okamžitě přišlo Čapka zatknout. Nicméně netušilo, že spisovatel byl v té době již několik měsíců mrtev. Dnes najdete jeho hrob na Slavíně na vyšehradském hřbitově.

Navržen na Nobelovu cenu - nikdy ji však nedostal

Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. „Byl to muž, který ze všech českých spisovatelů nejvíce přispěl k známosti českého jména ve světě a jehož jméno samo bylo v cizině pro nás kapitálem,“ složil například Čapkovi hold spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. O Čapkově světové proslulosti svědčí i fakt, že byl opakovaně navržen na Nobelovu cenu za literaturu, přestože nakonec mezi laureáty chybí.

Lidovým novinám byl věrný až do smrti

Rodák z Malých Svatoňovic na Trutnovsku vyrůstal v rodině lékaře a mlynářské dcery jako nejmladší ze tří sourozenců. Studoval v Hradci Králové, Brně, Praze, ale také v Berlíně a v Paříži. V roce 1915 úspěšně promoval na filozofické fakultě. Přímé účasti v první světové válce se Čapek vyhnul kvůli revmatismu kloubů a po několika krátkodobých pracovních epizodách nastoupil jako kritik do Národních listů.

V té době již měl za sebou nejen první literární pokusy ve formě veršů, ale také řadu článků v různých periodicích nebo knižní prvotinu Zářivé hlubiny a jiné prózy, kterou napsal společně se svým bratrem Josefem. V Národních listech působil Čapek do roku 1921, poté přešel do Lidových novin, jimž svými sloupky a fejetony zůstal věrný až do smrti.

Umělecké ambice Čapek uplatnil především v románech (Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky), novelách (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život), povídkách (Trapné povídky, Povídky z jedné a druhé kapsy) či dramatech (R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka). Kromě toho vydal i několik cestopisů, sbírek pohádek nebo třídílné Hovory s T. G. Masarykem.

S blížící se druhou světovou válkou pragmatik Čapek stále naléhavěji varoval před hrozbou diktatur a totalitních režimů, za což si vysloužil nepřízeň jak ze strany nacistů, tak i komunistů. Ke konci života se oženil se svou dlouholetou přítelkyní, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Zemřel v prosinci 1938 na zápal plic několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem.

  • Karel Čapek autor: ČT24, zdroj: Česká televize
  • Hrob Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové na pražském Vyšehradě zdroj: Internet

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...