Nová ministryně zdravotnictví Filipiová - Julínek v sukních

Praha - Prezident Václav Klaus dnes jmenoval novou šéfku resortu zdravotnictví, celkem šestnáctou a v pořadí třetí ženu v jeho čele - Danielu Filipiovou. Filipiová na ministerstvu střídá Tomáše Julínka, jehož jméno se stalo synonymem zdravotnické reformy. Podle premiéra Mirka Topolánka musel druhý nejdéle sloužící ministr zdravotnictví od listopadu 1989 odejít kvůli špatné prezentaci svých dosavadních kroků. Julínek si však posteskl, že se o svém odvolání dozvěděl pozdě, a premiér mu to navíc ani neřekl do očí.

Daniela Filipiová hodlá navázat na Julínkovu práci. Podle premiéra Topolánka je její výhodou oproti předchozímu šéfovi resortu právě jiný styl komunikace: „Její hlavní úkol je samozřejmě také zdravotnictví připravit na přicházející problémy v související s ekonomickým ochlazením.“

Julínek s ženskou tváří

Nová ministryně by ráda sebe sama viděla jako „Julínka s ženskou tváří“. Na ministerstvu by chtěla pokračovat s Julínkovým reformním týmem: „Strašně ráda bych prosadila maximum z toho, co tam pan ministr připravil.“

V případě, že Julínkovi nejbližší spolupracovníci na ministerstvu skutečně zůstanou s Danielou Filipiovou, dá se čekat, že nová ministryně naváže na kroky svého předchůdce a bude nějakým způsobem pokračovat v připravených reformách. Bude ale muset pečlivě hledat kompromisy s koaličními partnery i s opozicí.

Filipiová se poplatků nechce vzdát

Filipiová se profiluje jako zastánkyně placení regulačních poplatků. Společnost podle ní musí pochopit, že zdravotnictví není zadarmo a že poplatky jsou solidární záležitost: „Takovéto viditelné podílení se na zdravotní péči, byť symbolickou částkou - upozorňuji, že jde skutečně o symbolickou částku - si myslím, že je nesmírně důležité, že si to lidé uvědomí, že nic není zadarmo.“

Jiří Paroubek

„No tak dát architekta na místo, řekněme, ministra, krizového manažera zdravotnictví, tak je odvážný čin, když to řeknu hodně, hodně, hodně slušně.“

V politice ovšem není Daniela Filipiová nováčkem. Od roku 2000 je součástí senátu a pracuje ve výboru pro zdravotnictví a sociální problematiku. I přesto nadcházející ministryni kritici vyčítají, že nepřichází ze zdravotnického prostředí. Původní profesí je architektka - věnovala se bezbariérovým úpravám staveb.

Vydáno pod