AVÍZO: Víkendový program na zámku v Mníšku pod Brdy

Zámek Mníšek dříve ukrýval tajné dokumenty Ministerstva vnitra. Dnes dýchá životem první republiky. Zámek je pro návštěvníky otevřen každý víkend. V týdnu můžou návštěvníci přijít také, pokud se nezapomenou objednat. Své expozice má zámek otevřeny pouze pár let. Možná ani nevíte, že byl zrekonstruován a nabízí pohled do života nižší šlechty za první republiky.

Nic než regály plné zaprášených papírů a dokumentů. Nádvoří plné oken, která měla nahradit okna původní. Naštěstí nebo naneštěstí je někdo špatně naměřil. V té době do objektu nikdo nesměl a ten jen chátral a chátral. Mnozí se místu vyhýbali, ale někteří toužili se dovnitř podívat. To se jim splnilo v roce 2001, v době, kdy započala nákladná rekonstrukce celé stavby i parku.

Dnes už může do krásně a plně vybavených interiérů každý. Jsou vzpomínkou na rodinu Kastů, kteří přišli do Mníšku 26. ledna 1910 a čekalo je slavnostní uvítání. U hostince byla postavena slavobrána a hraběnku Terezii s baronem Theodorichem vítaly školní děti, místní spolky i duchovenstvo. Okamžitě začali s přestavbou a modernizací svého sídla i hospodářského zázemí. Stavbu řídil pražský stavitel Matěj Blecha. Byla zavedena elektřina, v koupelnách začala téct teplá voda.

Nahlédněte do života činorodé a pokrokové hraběnky Terezie Kastové, rozené Rechbergové Rothenlöwnen. Po otci Aloisovi pocházela z velice váženého rodu, který za své rodové sídlo považoval hrad Hohenrechberg v Německu. V roce 1890 se v Ennsu pětadvacetiletá hraběnka Terezie provdala za budoucího majitele Mníšku Maria Theodoricha svobodného pána Kasta z Ebelsbergu. Ženich pocházel z méně vznešeného rodu než jeho nevěsta, ta si však svou velkou lásku uhájila. Jednalo se o sňatek nerovnorodý, tzv. morganatický.

Nejznámější takovýto sňatek v českých zemích byl sňatek následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové.

Sňatek byl právoplatný, ale děti vždy dědily titul méně vznešeného rodiče. Kastovi spolu měli šest dětí – pět synů a jednu dceru. Měli se velice rádi, byli podnikaví, zajímaly je všechny nové vynálezy té doby, automobilové závody i lety balonem.

Projděte se první republikou na Mníšeckém zámku a seznamte se s Kastovými.

Příští víkend 19. -20. února je připraven bohatý program pro vaše děti. Seznámí se nejen se zmiňovanou rodinou, ale uvidí také loutky pohádkových postav v životní velikosti. Ve výtvarném ateliéru si vyrobí masopustní masku.

PROGRAM:

12. - 13. února

od 10.00-16.00 prohlídky I. a II. zámeckých okruhů (I. reprezentativní salony, II. soukromé pokoje posledních majitelů Kastů)

19. - 20. února

od 10.00-16.00 prohlídky I. a II. zámeckých okruhů (I. reprezentativní salony, II. soukromé pokoje posledních majitelů Kastů)

Prohlídka Loutková pro děti od 10.15 hod.

Výtvarný ateliér – vyrob si masopustní masku od 11.00 hodin

Jana Digrinová, kastelánka

  • Zámek Mníšek pod Brdy autor: Jana Digrinová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2317/231609.jpg
  • Ze zámku v Mníšku pod Brdy autor: Jana Digrinová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2317/231611.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...