Sbírky výtvarníka Jiřího Anderleho vystavuje galerie ve Zlíně

Zlín - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje část rozsáhlých sbírek významného českého malíře a grafika Jiřího Anderleho. Návštěvníci mají jedinečnou možnost zhlédnout 40 litografií slavných světových umělců - Joana Miróa, Antoniho Tàpiese, Jeana Dubuffeta a Marka Chagalla -a nejnovější kresby Jiřího Anderleho, doplněné plastikami z Afriky.

Vedle vlastní tvorby se Anderle vždy zajímal o dění ve výtvarném umění. Podle kurátorky zlínské výstavy Ladislavy Horňákové není ale sběratelem naplněným touhou vytvářet systemizované kolekce umění. Anderle se obklopuje díly, která ho osloví a zaujmou.

„Když se 20. století v plné síle dožilo šedesátky, klasická moderna vrcholila, ocitl jsem se v Černém divadle. Hráli jsme v Evropě, v Austrálii i v Americe. Ale nezapomenutelné bylo měsíční hraní v Paříži na podzim v letech 1964 a 1967,“ zavzpomínal Anderle. Galerie na březích Seiny tehdy vystavovaly vrcholy moderny. „Tenkrát nebyla (představovaná díla) moc drahá. Stačilo se jen uskrovnit a z ušetřených diet si tyto skvosty koupit,“ dodal umělec.

Video Kurátorka Ladislava Horňáková a iniciátor výstavy Ivan Neumann
video

Kurátorka Ladislava Horňáková a iniciátor výstavy Ivan Neumann

Zcela zásadní roli ve sběratelství Jiřího Anderleho hraje africké kmenové umění. „Malá kolekce afrického kmenového umění vystavená ve Zlíně je pouhým zlomkem rozsáhlé sbírky, jejíž podstatná část tvoří stálou expozici v prostorách Galerie Anderle v Pelléově vile v Praze-Bubenči,“ poznamenala kurátorka.

Již od 60. let minulého století patří Anderle k nejvýraznějším osobnostem českého výtvarného umění. V prostorách zlínského zámku jsou k vidění i jeho nejnovější kresby grafitem a barevnými křídami z cyklů Hořící čas a Vibrace.

Výstava Ars longa… s dlouhým podtitulem Jiří Anderle, malíř, grafik a jeho sbírky - africké kmenové umění, Dubuffet, Miró, Tàpiese je ode dneška k vidění ve druhém patře zlínského zámku. Potrvá do 10. dubna.

Ve Zlíně vystavují díla ze sbírek Jiřího Anderleho
Ve Zlíně vystavují díla ze sbírek Jiřího Anderleho
Více fotek
  • Ve Zlíně vystavují díla ze sbírek Jiřího Anderleho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2312/231164.jpg
  • Ve Zlíně vystavují díla ze sbírek Jiřího Anderleho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2312/231166.jpg
  • Ve Zlíně vystavují díla ze sbírek Jiřího Anderleho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2312/231168.jpg