Lokality obývané Romy zvelebí v Přerově peníze z EU

Přerov - Projekty spojené s problémy sociálního vyloučení pomohou v Přerově financovat dotace z  Evropské unie. Město by chtělo do roku 2013 získat dvě stě devět milionů korun. Peníze půjdou především do lokalit, které obývají Romové, ale i na úpravu veřejných prostor nebo modernizaci bytového fondu. Radní mají v plánu zvelebit pět ulic a celou Jižní čtvrť. Podle ministryně pro lidská práva a menšiny Džamily Stehlíkové jsou však důležité i takzvané měkké projekty, které se mimo jiné zaměří na postupné vzdělávání sociálně vyloučených rodin.

„Musí pochopit a již teď chápou, že doba, kdy nemuseli nic dělat a dostávali všechno zadarmo, už skončila,“ uvedl Marek Podlaha z Ministerstva pro lidská práva a národnostní menšiny. Projekty by neměly podle Stehlíkové pouze zastavit sociální propad v ghettech, ale vrátit lokality zpět do města, o což stojí i sami Romové. „Cílem projektu je, aby se problémové lokality nerozrůstaly a znovu se staly atraktivní pro bydlení,“ dodala Stehlíková.

Podobné projekty se realizují v dalších 11 lokalitách. Obyvatelé Kojetínské ulice ale připravovaným plánům moc nevěří. Peníze z Evropské unie by ale podle Stehlíkové město určitě získat mělo. Už příští rok chce radnice investovat do přípravy projektů 1,5 milionu korun. „Projekty jsou rozděleny do určitých fází a kapitol, abychom i obyvatele těchto lokalit naučili lépe hospodařit a lépe se chovat k majetku,“ dodal primátor města Přerov Jiří Lajtoch (ČSSD).

V rámci integrovaného plánu rozvoje města se počítá například i se vznikem domu sociálních služeb, který by poskytoval například volnočasové aktivity a zázemí pro lidi ohrožené domácím násilím. „Služby nebudou zaměřeny jen na romské obyvatele. Sociální projekty zasáhnou tisíce klientů,“ doplnila ministryně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...