Pálení žáhy může být příznakem rakoviny jícnu

Bruntál – Rakovina jícnu není příliš běžná nemoc, která je navíc velmi často odhalena pozdě. Projevuje se problémy s polykáním i třeba obyčejným pálením žáhy, ale specialisté varují, aby lidé tyto příznaky nepřehlíželi. Ročně přibude v Česku přibližně 800 pacientů s tímto onemocněním, jeho léčba je velmi náročná. Má ji za sebou Jana Palupčíková z Bruntálu, matka tří dcer. Reportáž o celém příběhu Jany Palupčíkové i objevu zlínských mikrobiologů, který posiluje zažívání, mohou diváci vidět v magazínu Tep 24 v sobotu 9.4. po 22:30 a v neděli 10.4. po 22:00 na ČT24.

Dvě dcery už byly dospělé, nejmladší šla poprvé do školy, když začala mít Jana Palupčíková potíže. „Pořád mě bolelo v těch místech, špatně se mi polykalo, bylo mi zle,“ říká pacientka. Přednosta I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Čestmír Neoral upozorňuje, že právě začínající příznaky se nesmí podcenit. „Jakékoliv začínající příznaky špatného polykání a dokonce i to, že se může vracet obsah žaludku do jícnu a dělat pocit pálení žáhy,“ upřesnil přednosta. Diagnózu zhoubného nádoru jícnu paní Janě potvrdila až speciální vyšetření. „Říkala jsem si, jestli dceru vůbec vychovám, nebo jak to bude,“ přibližuje pocity paní Palupčíková.

Pacienty čeká většinou chemoradioterapie a operace. Postižený jícen lékaři nejprve laparoskopicky uvolní a poté odstraní. Ve druhé fázi vezmou část žaludku a vytvoří z něj nový jícen. „Musí být zachována cévní stopka, která to bude živit. Kdyby se cévní zásobení přerušilo, pak by se to k náhradě jícnu nedalo použít,“ říká přednosta Neoral. Zákrok, který patří k vůbec nejnáročnějším v chirurgii, trvá většinou tři až čtyři hodiny. Jen v Olomouci ročně operují asi třicet mužů i žen s tímto nádorem. „Pokud přijdou v časném stadiu, šance je daleko větší,“ upozorňuje olomoucký chirurg a gastroenterolog René Aujeský.

2 minuty
Reportáž Sylvie Klekové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...