Bruntál má program pro Romy

Ostrava – Severomoravské město Bruntál chce zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalit. Agentura pro sociální začleňování proto spolu s městem chystá projekty, které by měly zkvalitnit bydlení nebo zvýšit zaměstnanost lidí ve městě. Projekt by měl zahrnovat nejen dospělou populaci, ale i děti a dospívající.

Domy na Dlouhé ulici v Bruntále tvoří největší sociálně vyloučenou lokalitu ve městě. Žije tu asi tři a půl tisíce lidí. Podle nového strategického plánu, který už schválilo i zastupitelstvo, by se tady měl v budoucnu opravit například vybydlený dům číslo 18, kde vzniknou azylové byty. V celé lokalitě se také nainstaluje kamerový systém, otevře se nové K-centrum a dětské hřiště. „Je dobré, že tam bude hřiště, že se tam bude opravovat dům,“ pochvaluje si jeden z obyvatel Dlouhé ulice. „Tady žádné hřiště není, tak je dobré, že se tu bude něco budovat, doufám, že se to zlepší,“ dodává druhý.  

Strategický plán počítá taky s vybudováním nízkoprahových zařízení pro děti, vznikem poradenského centra pro nezaměstnané nebo přípravné třídy pro budoucí prvňáky. Občanské sdružení Liga by chtělo ve městě vytvořit i tzv. systém prostupného bydlení. „Ten systém spočívá v tom, že rodiny, které skončily v holobytech nebo azylových domech, by se měly zvednout a dostat se například k nájemnímu bydlení,“ uvádí romský poradce Městského úřadu v Bruntále Jozef Baláž. „Součástí strategického plánu jsou projekty investičního i neinvestičního charakteru. Do těch investičních patří například rekonstrukce bývalého kadeřnictví nebo rekonstrukce tzv. Openhausu,“ vysvětluje tiskový mluvčí Bruntálu Jiří Ondráček. 

2 minuty
Reportáž Veroniky Glötzerové
Zdroj: ČT24

Rekonstrukce všech objektů si vyžádají asi dvacet milionů korun. Dalších dvacet milionů pak budou stát plánované sociální služby na příští tři roky. „Ty peníze jsou už připraveny v tzv. strukturálních fondech. Jsou to dotace EU, které jsou z patnácti procent financovány rozpočtem ČR. Obrovskou výhodou pro město je, že nemusí mít spoluúčast,“ dodává lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování Bruntálu Martin Navrátil. 

Pokud vše půjde podle plánu, měly by být všechny plánované projekty realizovány v příštích dvou letech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...