V Ostravě vznikne superuniverzita

Ostrava - Třetí největší univerzita by měla vyrůst v Ostravě. Vysoká škola báňská - technická univerzita Ostrava (VŠB-TU) a Ostravská univerzita se chtějí spojit. Vedení obou škol už mají konkrétní plán. Na tahu je teď ministerstvo školství, které má sloučení finančně podpořit.

S plánem přišli rektoři obou univerzit. Vzniklá škola by totiž měla daleko větší možnosti pro získání peněz na výzkum, stoupl by i její význam. „Bude to univerzita v Česku ojedinělá tím, že nebude čistě humanitní nebo čistě technická, ale bude obě tyto disciplíny spojovat dohromady,“ řekl Ivo Vondrák, rektor (VŠB-TU). Spojením obou škol by vznikla univerzita s třinácti fakultami a bezmála pětatřiceti tisíci studenty.

Video Reportáž Ivy Kubankové
video

Reportáž Ivy Kubankové

Vláda plánuje vznik výzkumných univerzit, které bude dotovat. Má jich být maximálně pět. Obě ostravské školy by tento status rády získaly a společně mají mnohem větší šanci. „Je otázka, jestli na to ministerstvo najde finance a projeví podporu, bez které to nejde,“ míní rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. Ministerstvo školství záměr přivítalo a nyní čeká, zda ho obě školy zahrnou do svých strategických plánů na rok 2012.

Sloučení obou škol vítají i studenti. Společné superuniverzity by se měli dočkat v roce 2014. Zda se ministerstvo školství rozhodne financovat její provoz, se uvidí za dva týdny.