Svět techniky má „vychovat“ nové vědce

Ostrava - 700 milionů korun bude stát nový Svět techniky. Za tři roky vyroste v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě. Evropsky unikátní centrum přiblíží svým návštěvníkům přírodní zákony a technické vědy. Zástupci vysokých škol novou stavbu vítají. Technických a vědeckých pracovníků má podle nich Česká republika pořád málo.

Čtrnáct kilometrů čtverečních. Plocha, na které v Dolní oblasti vyroste nový svět techniky. Téměř 600 milionů na něj přispěla Evropská unie. Rozdělený bude do čtyř částí. „Bude sestávat ze čtyř světů, je to dětský svět, který je určen pro ty nejmenší děti, následuje svět vědy a objevů, svět civilizace a svět přírody,“ upřesnil ředitel Světa techniky Jakub Švrček. „Můžeme oslovit už ty nejmladší, aby se té vědě a výzkumu věnovali, aby zjistili, jak věci fungují a trošku je to motivovalo vydat se tou cestou přírodních věd,“ věří rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák. Právě ve vědě a výzkumu Česko za světem zaostává. Nové centrum by podle všech mohlo pomoci najít mezi mladými lidmi nové technické talenty.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

„Zájem mladé populace o vědu je malý, zhruba čtyři procenta vysokoškolských pracovníků má zájem nadále pracovat ve vědě, čtrnáct procent tuší, jaké konkrétní vědecké výzkumy objevy dělá jejich fakulta,“ uvedl ředitel odboru řízení OP ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jan Kříž. I podle ředitele Vítkovic Jana Světlíka jsme v tomto trendu celosvětově zaspali.

Celková kapacita Světa techniky bude asi tři tisíce návštěvníků za den. Stavba začne v dubnu příštího roku a první návštěvníky by mohl Svět techniky přivítat v roce 2014.