Lidé mohou navrhovat kandidáty na Ropáka a Zelenou perlu

Brno - Lidé mohou opět navrhovat kandidáty na antiekologické ocenění Ropák a Zelená perla. Jejich jména lze do 26. března zasílat sdružení Děti Země, které tyto akce pořádá. Ropák je udělován za největší antiekologický počin uplynulého roku. Anketa se letos koná už po dvacáté, o tři roky mladší anticenu Zelenou perlu dostane autor největšího antiekologického výroku roku.

Podle jednoho z pořadatelů Miroslava Patrika ještě nelze jasně říci, kdo je horkým kandidátem na Ropáka či Zelenou perlu. „Zatím je nejčastěji navrhován ředitel Správy CHKO a Národního parku Šumava Jan Stráský, který nařídil kácení stromů s kůrovcem u Ptačího potoka loni v létě v parku, a to bez povolených výjimek ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Ombudsman to ve svém týden starém stanovisku označil za fatální porušení zákonů, přičemž zásah policie proti účastníkům blokády prohlásil loni v říjnu plzeňský krajský soud za antidemokratický,“ dodal Patrik.

Na Zelenou perlu 2011 kandiduje Jan Stráský například s výroky: „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami,“ nebo „Kvůli trapnému rámci legislativních možností nemůžeme postupovat čistě racionálně.“

Více informací i s kontaktem na pořadatele anket najdou zájemci na internetové adrese www.detizeme.cz/ropak. Výsledky budou vyhlášeny 27. dubna.

Ropáka i Zelenou perlu roku 2010 získal bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) a stal se první osobností, která v historii udělování těchto antiekologických cen doslala obě najednou.

Ropák byl udělen Drobilovi z osmi důvodů. Tím nejvýznamnějším byla jeho snaha oslabit pravomoci a význam Ministerstva životního prostředí. Zelená perla mu byla udělena za výrok na zpravodajském serveru iHNed.cz: „Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...