Vítkovice svým zaměstnancům platy nezvýší

Ostrava - Zaměstnanci strojírenské skupiny Vítkovice letos zřejmě nedostanou přidáno. Odboráři jednali s vedením šest měsíců, ale prosadit zvýšení platů alespoň o inflaci se jim nepodařilo. Vedení společnosti trvá na tom, že Vítkovice mají za sebou velké investice a musí šetřit.

Šestiměsíční martýrium ve Vítkovicích je u konce. Jako poslední z velkých firem v MS kraji dojednali odboráři s vedením strojírenské skupiny dodatek ke kolektivní smlouvě, navýšení platů v něm ale není. „Nebudeme navyšovat mzdové prostředky v těch základních platech, ale zachováme současný motivační systém,“ uvedl personální ředitel Vítkovice Machinery Group Martin Lehocký. Odboráři požadovali zvýšení platů o tři procenta, které by pokryly inflaci. Manažerům se ale podařilo přesvědčit odbory, že není příznivá doba. „Problém je v tom, že ty hospodářské výsledky nejsou tak dobré, abychom mohli požadovat takové navýšení mezd, jaké bychom si představovali,“ řekl předseda odborového sdružení Vítkovice Ladislav Sladký.

Video Reportáž Jany Dronské
video

Reportáž Jany Dronské

   

Osm a půl tisíce zaměstnanců strojírenské skupiny si tak bude muset na zvýšení platů počkat. Někteří zaměstnanci tvrdí: Odbory by měly přitvrdit a postavit se za lidi. Pro tvrdší postup byla i odborová centrála. „Osobně bych už kolegům doporučoval určitý typ protestních akcí, protože to je nebývalé, aby někdo čekal půl roku a nedohodl se,“ říká předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Vyjednávání bylo náročné i v ostatních velkých firmách v MS kraji, třeba v OKD, v Mittalu nebo v nošovické automobilce, zvýšení platů kolem tří procent ale odboráři vybojovali.