Prestižní Aspen Institute otevřel pražskou pobočku

Praha – V Praze dnes zahájila provoz středoevropská pobočka prestižní americké vzdělávací organizace Aspen Institute. Na úvod jejího fungování se v metropoli koná konference nazvaná Krize jako příležitost, na níž jako čestný host vystoupí bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která se o zřízení české pobočky institutu zasadila. Příprava projektu trvala zhruba rok a jeho vznik podpořil finančník Zdeněk Bakala. Záznam konference je přístupný v tomto článku a v archivu iVysílání.

Konference se zúčastnili i bývalí ministři zahraničních věcí Velké Británie, Polska a Ruska Malcolm Rifkind, Daniel Rotfeld a Andrej Kozyrev nebo český velvyslanec ve Velké Británii a předseda správní rady AIP Michael Žantovský. „Cílem nové instituce bude přispívat k analýze a řešení naléhavých otázek současného hospodářského, sociálního a myšlenkového vývoje na expertním a nestranickém základě, a to jak v rámci České republiky, tak širšího středoevropského, evropského a euroatlantického prostředí ve spolupráci s Aspenskými Instituty v USA a v několika evropských zemích,“ prohlásil už v dubnu Žantovský.

Walter Isaacson, prezident Aspen Institutu:

„Dáváme dohromady osobnosti z různých politických směrů i rozdílných prostředí. Ty si vyměňují názory na hodnoty ve společnosti a demokracii.“

Praha se tak stala oficiálním sídlem Aspen Institute ve střední Evropě. Jednou z hlavních aktivit AIP bude soustavný rozvoj vůdčích schopností mladých lidí z nejrůznějších oblastí veřejného života a posilování jejich vzájemného dialogu. Snahou institutu bude také poskytovat talentovaným jedincům zahraniční zkušenosti formou stáží a stipendií. „Aspen Institute si vytvořil ve světě velmi dobrou značku, pověst. Takže i my spoléháme na to, že nebude problém do Prahy dostat velmi dobré řečníky,“ řekl ředitel pražské pobočky Radek Špicar.

„Praha je centrem mnoha věcí. Jsem ráda, že tady budeme pracovat a přijedeme častěji,“ řekla na tiskové konferenci Madeleine Albrightová.

Albrightová dostala brož

Albrightová u příležitosti zahájení činnosti organizace obdržela od Žantovského brož, která je dílem držitelů ocenění Czech Grand Design šperkařů Zdeňka Vacka a Daniela Pošty. Ozdoba je vyrobena z ručně broušeného perspexu (plexiskla) opálové barvy a zlacené oceli. Albrightová je známou sběratelkou broží, kterými také často vyjadřuje svůj postoj k zemi, kterou právě navštívila. O své vášni napsala knihu Tajná řeč broží, která vyšla i v ČR. Dnes na sobě měla připnutou ozdobu se siluetou Hradčan, kterou měla i v prosinci, kdy se zúčastnila pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla.

Jeden z nejprestižnějších světových think-tanků založil v roce 1950 chicagský podnikatel Walter Paepcke. Coloradský Aspen si vybral jako místo pro setkávání myslitelů, lídrů a umělců diskutujících o zásadních společenských tématech. Akcí insitutu se v minulosti zúčastnila řada prezidentů, státníků, nositelů Nobelových cen, manažerů nebo diplomatů. V USA patří ke špičce a jako jeden z mála si drží pověst nestranné instituce. Potkávají se v něm konzervativci i liberálové.

V současné době má Aspen Institute pobočky ve Španělsku, Francii, Německu, Itálii, Rumunsku, Japonsku a Indii a nově také v České republice. Jeho prezidentem a výkonným ředitelem je Walter Isaacson, v minulosti mimo jiné šéfredaktor časopisu Time a ředitel CNN. Ve správní radě institutu zasedají také mimo jiné Condoleezza Riceová nebo Javier Solana. 

  • Madeleine Albrightová a Michael Žantovský na konferenci Aspen Institute Prague zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3777/377674.jpg
  • Konference Aspen Institute Prague autor: Jaroslav Fiala, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3777/377676.jpg
  • Michael Žantovský autor: Jaroslav Fiala, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3777/377688.jpg
  • Konference Aspen Institute Prague autor: Ladislav Doležal, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3777/377669.jpg
  • Madeleine Albrightová při projevu na konferenci zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3777/377686.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...