Vzácná lávka chátrá kvůli nevyřešenému restitučnímu sporu

Prudká u Doubravníku (Tišnovsko) – Více než sto let dřevěná lávka v Prudké u Doubravníku na Tišnovsku nutně potřebuje rozsáhlou opravu. Jenže kvůli mnohaletým restitučním sporům o majetek Brněnských papíren se nikdo nemá k tomu, aby ji zrekonstruoval. Stavba už se kvůli havarijnímu stavu dostala na seznam nejohroženějších památek v republice.

Lávka z konce 19. století vznikla pro zaměstnance papíren, kteří po ní chodili do práce. Když závod ukončil provoz, o lávku se už nikdo dál nestaral, a tak chátrala. Dostala se až na seznam nejohroženějších českých památek. „Lávka je v havarijním stavu. Jsou tam uvolněné nosné konstrukce a velmi poškozené jsou zábrany, které zabezpečují lávku proti tomu, aby někdo spadl do říčky. Procházet se po ní je částečně životu nebezpečné,“ zhodnotil stav Marek Fajman z Národního památkového ústavu.

Případné opravy brzdí restituční spory okolo Brněnských papíren, které se stejně jako v případě závodu v Předklášteří u Tišnova táhnou už od roku 1991. Od té doby nikdo do státního podniku významněji nechtěl investovat, když nebyl jasný vlastník. Restituční spor bránil firmě v rozvoji, a nakonec se stal hlavním důvodem krachu firmy před třemi lety. Papírny přitom v regionu působily už od přelomu 17. a 18. století, po roce 1948 došlo k jejich vyvlastnění.

1 minuta
Památkář Marek Fajman o stavu lávky
Zdroj: ČT24

Naději na záchranu lávky zhatil jeden z restituentů

Zájemce o opravu by přitom byl – městys Doubravník. „V roce 2010 jsme se v zastupitelstvu rozhodli, že se o lávku postaráme. Spojili jsme se s likvidátorkou papíren. Ta nám nabídla, že by nám ji odprodali. Jenže došlo k tomu, že jeden z restituentů kupní smlouvu napadl, asi si myslel, že na tom vydělá víc peněz. V lednu 2011 jsme tak byli nuceni lávku zase vrátit papírnám,“ popsal starosta Doubravníku Zdeněk Kundrata.

Připravený projekt na záchranu památky, jejíž náklady odborníci odhadli na 1,5 milionu korun, tak radnice musela odložit. Teď všichni doufají, že soudní tahanice skončí dřív, než bude lávka nenávratně poškozená. I když po ní už řeku nepřechází zaměstnanci papíren, hojně ji využívají turisti při výletech do okolí.

Papírna v Prudké vznikla na místě bývalých hamrů na zpracování železa. Objekt v roce 1872 koupil od posledního vlastníka majitel papírny v Předklášteří u Tišnova Carl Maxmilian Kopřiva a přeměnil ji postupně v tehdy moderní strojní papírnu. Nový majitel vytvořil prosperující závod, který vyráběl především lukrativní černý papír k balení homolí cukru. Po vynálezu kostkového cukru se papírna musela přeorientovat na jiný sortiment, což si vyžádalo další investice.

V roce 1884 problematickou přepravu surovin a výrobků vyřešila výstavba železnice z Tišnova do Havlíčkova Brodu a vybudování vlečky v blízkosti závodu. Tehdy také vznikla dřevěná lávka, po které se od vlaku chodilo do závodu. Závod byl po roce 1948 znárodněn. Ve výrobě státní podnik pokračoval až do roku 2009, kdy byl určen k likvidaci.

(zdroj: www.doubravnik.cz)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...