V polovině července vypracovali pracovníci inspekce zprávu, která upozorňuje na špatnou úroveň výuky i na nedostatečnou kvalifikaci pedagogů. Tím dala inspekce za pravdu bývalým pracovníkům i studentům, kteří na zásadní nedostatky ve výuce dlouhodobě upozorňovali. Zpráva, ke které se před dvěma týdny nikdo z vedení školy nevyjádřil, byla v pondělí předložena spolu s dalšími připomínkami na Radě kraje.
„Protože jde o specializovanou střední školu, jedinou tohoto druhu v republice, zřídil jsem poradní sbor, který se bude věnovat koncepci školy a začne fungovat ještě o prázdninách,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Sbor by se měl skládat především z odborníků v oblasti vinařství a vinohradnictví. Také by Hašek chtěl, aby škola v budoucnu více spolupracovala například s Mendelovou univerzitou v Brně.
Podrobněji se chtějí zástupci kraje situací ve škole zabývat na radě, která se uskuteční 23. srpna. „Ještě jsem nemluvil s ředitelkou školy. Všechny uvedené připomínky s ní projednám a na nejbližším jednání rady předložím materiál, jak se s těmito problémy vyrovnáme,“ objasnil následující kroky náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Machovcová už podle svých slov podnikla kroky ke změně situace. „Inspekce nám stanovila asi šest bodů, na kterých musíme pracovat. Přijala jsem tedy potřebná nápravná opatření a zpravila o nich inspekci, což je standardní postup,“ uvedla Machovcová.
Vedení kraje není se situací ve škole spokojeno. „Školní vzdělávací program je v nepořádku, v příliš vysoké míře jsou tam nekvalifikovaní pedagogové a není u nich dostatečná aprobovanost. To zcela zákonitě vede k velmi špatným výsledkům u maturitních zkoušek,“ vyjmenoval konkrétní nedostatky Juránek. Politici jsou stavem školy velmi znepokojeni i proto, že v kraji, který se pyšní množstvím vinařských oblastí a má ve svém znaku vinnou révu, by měli mít zájemci možnost dostat kvalitní vzdělání v oboru.
Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické
Počátky školy se datují do roku 1873. Tehdy se ještě jmenovala Rolnicko-vinařská škola. Škola byla natolik vyhlášená, že se do ní sjížděli studenti z celého Rakouska-Uherska, ale i z Turecka či Ruska. Je to jediná střední škola v České republice, která pravidelně vyučuje vinohradnický obor s maturitou.
Zdroj:www.svisv.cz
Ředitelka Machovcová by měl zjednat nápravu ještě předtím, než studenti v září znovu usednou do školních lavic. Její kroky bude vedení kraje údajně pečlivě sledovat. „Budeme na ni a její rozhodnutí klást velmi vysoké nároky. Nebude pod drobnohledem, ale doslova pod mikroskopem,“ upozornil už na začátku měsíce Juránek. Přesto celkem sedm pedagogů ze školy odchází a před tabuli si v září už nestoupne.
Rozzlobení studenti vyšli do ulic
Už v červnu protestovali studenti a někteří zaměstnanci školy proti znovujmenování Machovcové na post ředitelky. Ze špatného stavu výuky viní právě ji. „Máme dlouhodobě špatné vzdělávací výsledky. Neúspěšnost studentů u letošních státních maturit činila 59 procent. Ze 78 přihlášených převezme maturitní vysvědčení jen 32 studentů,“ uvedla tehdy učitelka češtiny Petra Černínová. Aby vyjádřili nesouhlas s vedením školy, vyšli začátkem června kritici Machovcové do ulic. Na internetu také téměř čtyři sta lidí podepsalo petici proti jejímu znovuzvolení do funkce.
Nedostatečnou kvalifikaci abolventů školy potvrzuje například i majitelka zahradnictví v Lednici Dagmar Rajnochová. Kvůli špatným zkušenostem se rozhodla zájemce o práci z této školy nepřijímat. „Pro mě je jednodušší vzít si někoho z úřadu práce, koho to baví a kdo má zájem. Toho jsem schopná to za rok naučit. Absolventa z Valtic musím zbavit špatných návyků a teprve potom se může něco praktického učit,“ vysvětlila Rajnochová.