Bohatý program se hradům a zámkům vyplatil. Návštěvníků je více

Jižní Morava - Do své druhé poloviny se přehouply letní prázdniny a řada rodičů začíná řešit, jak zabavit ratolesti. Vědomi jsou si toho i kasteláni jihomoravských hradů a zámků. Samotné prohlídky už ale mnohým nestačí, a tak jsou na památkách k vidění dobové kostýmy či nejrůznější výstavy. Zdá se, že program navíc je dobrý způsob, jak přilákat turisty. Letos už jich totiž na hrady a zámky zavítalo o jedenáct procent více.

Zatím se zdá, že letošní rok bude lepší než ten loňský. „Obecně návštěvnost na hradech a zámcích klesá. Jihomoravský kraj je ovšem výjimkou,“ uvedl ředitel brněnského památkového ústavu Petr Kroupa. Návštěvnost se zvýšila o jedenáct procent a výnosy z návštěv dokonce o třináct procent. Dvanáct jihomoravských státních hradů a zámků do této chvíle navštívilo tři sta padesát tisíc lidí. „Vysvětluji si to tím, že památky nabízí skvělé akce. Téměř v každém našem objektu je sezónní výstava či koncert,“ dodal Kroupa.

Některé moravské památky si dokonce vydělají víc peněz, než na kolik je vyjde provoz. „Například Pernštejn je jedním ze dvou objektů, které vydělají víc, než stojí,“ uvedl Kroupa. Druhým je pak hrad Bítov. Zámek v Lednici hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a podobně jsou na tom i zámek ve Valticích a ve Vranově nad Dyjí.

Návštěvnost některých jihomoravských hradů a zámků

                         2011                            2012  (leden - červen)

hrad Bítov           10 746                          10 168

zámek Lednice    91 088                         100 127

zámek Milotice    10 711                         11 817

hrad Pernštejn     21 990                         22 954

zámek Rájec        7 981                           14 792

hrad Veveří          22 692                          26 068

zámek Vranov nad Dyjí 12 557                 15 153


Nárůst počtu turistů zaznamenal například zámek v Kunštátě. „Máme o čtvrtinu více návštěvníků než vloni touhle dobou,“ uvedl kastelán kunštátského zámku Radim Štěpán. Na zámek, kterému začala oficiální sezóna prvního května, se zatím vydaly necelé čtyři tisíce lidí. „Byli jsme tu vloni, ale nestihli jsme prohlídku, tak jsme se vrátili,“ uvedla návštěvnice kunštátského zámku Eva Rousková. Místní kastelán přičítá vyšší návštěvnost dvěma faktům. „Oproti loňsku nás v květnu a červnu navštívilo více školních zájezdů. Také jsme navázali spolupráci s cestovními agenturami, které sem vozí turisty,“ uvedl Štěpán.

Podle kastelánů táhne zejména speciální doprovodný program – soutěže, koncerty, kostýmované prohlídky. „Při výběru přihlížíme i k tomu, zda nabízí program navíc,“ potvrdila turistka Bohdana Křivánková.

Zámky se předhání v nabídce - šermíři, kostýmy či noční prohlídky

V Kunštátě se proto snaží každý rok nabídku obměnit. „Mění se například prohlídkové trasy. Letos jsme se při nich zaměřili na detaily - záclony či předměty, které lidé běžně používali. Cílem je v návštěvnících vyvolat pocit, že majitel zámku před chvílí odešel,“ popsal Štěpán.

V milotickém zámku zase nachystali zpestření pro děti. „Pořádáme kostýmované prohlídky. Máme pětadvacet kostýmů pro dospělé a sedmdesát dětských. Na rozdíl od jiných míst u nás kostýmy neoblékají herci či průvodci, ale návštěvníci,“ přiblížil milotický kastelán Evžen Boček. Dobové oděvy začala šít podle historických předloh jeho žena. Dnes už má zámek i vlastní kostymérku, která dětem pomáhá netradiční oblečení oblékat. Kromě kostýmů nabízí v Miloticích i noční prohlídky.

Video O letošní sezóně hovoří kastelánka zámku Lednice Holásková
video

O letošní sezóně hovoří kastelánka zámku Lednice Holásková

V prostorách zámku v Bučovicích přichystali pro milovníky sladkého výstavu o historii cukráren. V areálu valtického zámku rovnou otevřeli novou kavárnu a cukrárnu. „Také nabízíme zpestření během prohlídek - například živou hudbu či šermířská vystoupení,“ popsal program kastelán valtického zámku Michal Tlusták.