Barák v koncentračním táboře Žalov doplnily repliky postelí

Hodonín u Kunštátu – Dřevěný barák v bývalém koncentračním táboře Žalov doplnili tesaři o repliky postelí. Původní stavba, v níž byli za druhé světové války vězněni Romové, je součástí budovaného památníku romského holocaustu. Žalovským táborem prošlo za války 1 300 Romů. Pobyt v táboře jich nepřežilo 207, ostatní byli postupně převezeni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

„Pocházím z rodiny Holomků, která vedle Danielů a Růžičků patřila k nejsilnějším romským familiím na Moravě v době, kdy existovaly transporty Romů do Osvětimi,“ vzpomínal romský aktivista Karel Holomek v žalovském táboře. „Moje širší rodina tudy prošla, to dokládají seznamy vězňů,“ dodal Holomek, jehož nejbližší šli do transportu přímo z domovské vsi Svatobořice u Kyjova.

Z bývalého rekreačního střediska Žalov, které na místě sběrného tábora za komunismu vzniklo, se pomalu stává památník romského holocaustu. V původním vězeňském baráku, který se podařilo zrekonstruovat, teď tesaři vyrábějí repliky inventáře. Půjde hlavně o pryčny a několik dalších prvků. Vzadu budeme dodělávat příčku, která oddělovala část pro dozorce, vpředu bude replika ocelového žlabu na mytí," popsal projektový manažer památníku Pavel Štěpán.

2 minuty
O transportech Romů hovoří Karel Holomek
Zdroj: ČT24

Vedení památníku už má také jasno, jak bude místo v budoucnu vypadat. Před měsícem skončila studentská soutěž na ideový návrh nové podoby Žalova. „Bylo přihlášeno 30 projektů. Podmínky ukazovaly na historii tábora, hlavní myšlenka byla v tom, aby projekt odpovídal původnímu autentickému pojetí,“ upřesnil Holomek. Vítězný návrh teď musí zpracovat projektanti. Hotovo by mělo být do roku 2015, o rok později by se měl památník otevřít pro veřejnost.

Dvě stovky vyhaslých životů

Původně byl v Hodoníně u Kunštátu takzvaný kárný pracovní tábor pro osoby, které nemohly prokázat legální zdroj obživy. Mezi nimi Romové tvořili jen asi pětinu. Z kárného tábora posléze vznikl sběrný tábor. Až v srpnu 1942 byl na tomto místě otevřen takzvaný cikánský tábor.

Stovky Romů se tísnily ve třech barácích, kde vězni neměli k dispozici elektřinu ani tekoucí vodu. Šířil se mezi nimi tyfus a další nemoci, které přímo v táboře pozabíjely na dvě stovky lidí. Toho, kdo nemocím odolal, čekal odsun do vyhlazovacího tábora v Polsku.

První transport 46 mužů a 29 žen byl do koncentračního tábora v Osvětimi vypraven na konci roku 1942. Druhý transport 749 vězňů připadl na 21. srpna 1943. Právě tento masivní transport si Romové v táboře každoročně připomínají pietním setkáním. Jen zlomek ze zbývajících šedesáti vězňů se dočkal propuštění, ostatní byli v zimě 1944 také odvezeni do Osvětimi.

Z koncentračních táborů se v roce 1945 vrátilo jen asi 580 z celkem šesti tisíc internovaných českých a moravských Romů.

Tragická minulost místa pokračovala i po válce

Na sklonku války sloužil tábor jako lazaret pro rudoarmějce. Následně v něm byli internováni staří a nemocní Němci neschopní odsunu z Československa. V letech 1949–1950 byli do tábora převáženi nepřátelé komunistického režimu.

Areál pak změnil účel a paradoxně sloužil dlouhá desetiletí jako dětské rekreační středisko Žalov. V původně vězeňském baráku se čepovalo pivo, kolem si hrály děti. Ministerstvo školství areál odkoupilo teprve před čtyřmi lety a po složitém hledání financí začalo s rekonstrukcí. Rekreační chatky zmizely a jeden z válečných baráků byl obnoven ve své původní podobě. V budoucnu se v něm bude nacházet expozice seznamující návštěvníky s podmínkami života v táboře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...