Čtvrté patro bez výtahu? Pro seniory z Nového Lískovce brzy minulost

Brno - Senioři v Novém Lískovci, kteří bydlí ve vyšších patrech bytových domů, už nemusí každý den zápasit s desítkami schodů. Radnice vyslyšela přání svých nájemníků a první čtyřpatrový dům získal výtah, jenž doposud neměl. Další domy mají následovat příští rok.

„Dávali mi endoprotézu, takže se mi chodilo velice těžce do schodů. I nadále ale chodím o berlích, protože mě čeká další operace,“ přiznala své zdravotní problémy seniorka Hildegarda Rejdová. Její každodenní boj je ale u konce. Dům, ve kterém bydlí, se jako první dočkal výtahu, ačkoliv má jen čtyři podlaží.

Starší lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech bytových domů jsou totiž často odkázáni na pomoc svého okolí. Nemohou si jít sami nakoupit nebo jen sejít dolů pro poštu. Každý schod je pro ně velký problém a výtah nemají. Stěhovat se ale většinou nechtějí, ostatně velká část z nich už ve svém bytě žije přes třicet let. Když se nastěhovali, nebyly pro ně schody žádný problém. Nyní museli o pomoc požádat radnici, aby jim s mobilitou pomohla. „Zkusili jsme to nejprve na jednom vchodě a ukázalo se, že to jde,“ popsala výstavbu nového výtahu starostka městské části Nový Lískovec Jana Drápalová (SZ).

Video Nový výtah potěšil i Hildegardu Rejdovou
video

Nový výtah potěšil i Hildegardu Rejdovou

Radnice vyšla seniorům z Oblé ulice vstříc, a v domě číslo 17 tak vyrostl první výtah. Díky speciální šachtě z tvrzeného skla navíc nezatemňuje vchod a společné prostory domu. „Nebylo to úplně jednoduché, například jsme museli pro výtah vybudovat novou elektrickou přípojku,“ přiznala Drápalová.

Výtah stál více než milion korun, přičemž polovinu zaplatilo město Brno z fondu bytové výstavby a druhou polovinu přímo městská část. Příští rok chtějí v Novém Lískovci vybudovat dalších sedm výtahů. Všechny čtyřpodlažní bytové domy, které doposud výtah neměly, by jej tak získaly.

Takové opatření uvítají nejen senioři, ale například i maminky s dětmi. I ty musí často zápasit s desítkami schodů. Nový Lískovec tak může být vzorem i pro další městské části, které otázku výtahů v nižších bytových domech prozatím příliš neřeší. „Většina seniorů, kteří mají potřebu bydlet v nižším patře, to řeší výměnou bytu,“ uzavřel problém starosta brněnské městské části Slatina Jiří Ides (ČSSD).