Mladá fotografka Kristýna Erbenová hledá napětí ve zdánlivém klidu

Olomouoc - Fotografka Kristýna Erbenová vystavuje v olomoucké kavárně Amadeus cyklus fotografií Soukromá území. Zachycuje v něm skryté napětí v na první pohled banálních situacích. Snímky vznikaly v zahraničí a také ve vojenském prostoru Libavá.

Autorka fotografovala například v chráněném krajinném území v Maďarsku. „Celý den pražilo slunce, ale v jednu chvíli se obloha zatáhla a krajina se ponořila do šera. Byla jsem uchvácena,“ líčila Kristýna Erbenová.

Soubor patnácti fotografií je výběrem autorčiny nejnovější tvorby. „Témata, která autorka volí,  jsou velice osobní, vybírá místa taková, která ji v ten okamžik přijdou vlastní, zajímavá, místa protknutá zážitky, emocemi, vzpomínkami,“ uvedla kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová. Ocenila, že Erbenová si ve své tvorbě zvolila obtížnou cestu. „Dělá tradiční analogovou fotografii. Používá starý aparát a snímky v počítači nijak neupravuje,“ vysvětlila.

„Analogový fotoaparát středního formátu mi zcela vyhovuje, udělám s ním vše, co potřebuji. Je to zrcadlovka,“ podotkla autorka.

Na vernisáž přišel i její učitel Jindřich Štreit. „Kristýna je jedna z mých nejlepších studentek. Její tvorba je komplentativní, je přemýšlivá, má svoji vizi a tu naplňuje, a to jak v krajině, tak v portrétech. Už má vlastní rukopis,“ chválil Erbenovou slavný fotograf.

Galerie v kavárně Arcidiecézního muzea vznikla před třemi lety. Dramaturgie výstav se zaměřuje hlavně na tvorbu střední a nejmladší generace. Jako jediná galerie z České republiky dostala loni pozvání na prestižní pařížský Festival mladé evropské fotografie Circulation.

Video Reportáž Martiny Vysloužilové
video

Reportáž Martiny Vysloužilové