Vítěz slovenské ceny Malba 2012 Andrej Dúbravský vystavuje v Ostravě

Ostrava - Laureát letošní slovenské ceny Malba 2012 Andrej Dúbravský vystavuje v malé ostravské Galerii Rubrum. O tom, že mu porota udělila za jeho obraz Zahrada hlavní cenu, se Dúbravský dozvěděl den před vernisáží v galerii a Tajné krčmě manželů Ivana a Elli Motýlových v Ostravě-Přívoze. Teprve pětadvacetieltý Slovák, který je v posledním ročníku slovenské Akademie výtvarných umění, je už úspěšný doma i v zahraničí. Nedávno měl například velkou samostatnou výstavu v Galerii Jiří Švestka v Berlíně a ještě letos ho čekají výstavy v Japonsku a New Yorku. V Ostravě je poprvé.

„Velmi si vážím pozvání do této undergroundové galerie. Je to tady skvělé,“ tvrdil mladý umělec. Do Ostravy přivezl kromě menších věcí, které udělal během letošního roku, také tři úplně nové velké obrazy. „Ty jsme namaloval speicálně pro tuto výstavu. Nejdříve jsem si myslel, že nic nového nestihnu udělat, tak mám z toho, že se to povedlo, velikou radost,“ řekl Dúbravský.

Typickým motivem Dúbravského obrazů jsou mladíci se zaječíma ušima. Ti jsou i na nejnovějších plátnech, ke kterým přibyl tlustý muž. „Obézní lidi jsem nikdy dříve nemaloval. Poprvé až na obraze, za který jsem dostal tu cenu. Od té doby jsem začal toto téma více rozvíjet. Je to také o tom, že když najdete to správné publikum, třeba na internetovém blogu, může se nějaký handicap stát vaší předností,“ vysvětloval Dúbravský.

Galerie Rubrum funguje necelý rok. Manželé Motýlovi řadí vystavované autory do tří hlavních cyklů, které se jmenují Staří psi, Písmáci a Dynamit. „Andrej Dúbravský je jasný představitel sekce Dynamit, což znamená mladé, nespoutané, skvělé a talentované umělce. Nikoho slavnějšího jsme tu ještě neměli,“ uvedl Ivan Motýl a dodal, že z Dúbravského se klube podobný fenomén, jakým se stal v Česku Jakub Špaňhel.

Kurátorem výstavavy je tentokrát Pavel Petr, který vystavoval v Rubrumu před Dúbravským, ale v sekci Písmáci. Je to je totiž nejen výtvarník, ale především básník. Následujícím autorem, kterého Rubrum představí, je ostravský malíř Zdeněk Janošec Benda.