Sesuv a zdržení jsou pryč, jablunkovský tunel vlaky využívají naplno

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) – Náročná a problematická stavba poznamenaná sesuvy půdy skončila. Jedna z nejnáročnějších staveb na třetím tranzitním železničním koridoru jablunkovský tunel je částečně v provozu od května, nyní Správa železniční dopravní cesty otevírá obě koleje, vlaky tak mohou na cestě z Českého Těšína na hranice se Slovenskem zrychlit.

Nový tunel vznikl místo jednoho z původních dvou úzkých jednokolejných tunelů, na rozdíl od nich už je dvoukolejný, rychlost na modernizované trati je až 160 km/h. Tunel je dlouhý 612 metrů, SŽDC ho postavila v rámci modernizace traťového úseku Bystřice nad Olší–Mosty u Jablunkova–státní hranice.

Se zprovozněním nového tunelu začali železničáři zasypávat ten původní nazvaný I. Kalchberg. Proti jeho zrušení se bouřili místní obyvatelé, poukazovali na jeho historický význam – právě u jablunkovských tunelů došlo k údajně první německo-polské potyčce bezprostředně před vypuknutím druhé světové války. SŽDC ale návrhy na zachování tunelu nebo dokonce vybudování cyklostezky odmítla jako příliš nákladné. Polovinu prvního tunelu proto zasypává, zbytek je ale napojen novou štolou na dvoukolejný tunel a bude sloužit jako úniková cesta.

Stavba nového tunelu v nestabilním terénu u česko-slovenských hranic se neobešla bez komplikací. Nejzávažnější představoval sesuv půdy na podzim 2009. Rok a půl potom stavba stála. Půda se propadla do rozestavěného tunelu, zavalila asi 70metrový úsek, na povrchu vznikl kráter široký asi 150 metrů. Železniční odborníci tehdy připomněli, že podobné potíže měli i stavitelé původních tunelů. První vznikl s Košicko-bohumínskou železnicí, po jejím zdvoukolejnění kvůli nestabilitě půdy postavili raději druhý jednokolejný tunel než jeden dvoukolejný.

Propad půdy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...