V Olomouci finišují se stavbou nové tramvajové trati

Olomouc - Téměř po celé délce plánované tramvajové trati v Olomouci už jsou položené koleje. Na dokončení trasy, která povede podél obchodní galerie Šantovka na sídliště Nové Sady, už totiž stavbařům zbývají jen necelé dva měsíce. Zhruba kilometr a půl dlouhá trať vyjde na dvě stě sedmdesát milionů korun. Více než polovinu tvoří dotace ze švýcarských fondů.

Tramvaje číslo 3 a 5, které v olomoucké hromadné dopravě momentálně chybí, po nové trase poprvé projedou už 1. října. Před ní bude zastávka a koleje pak povedou podél Mlýnského potoka – ramene řeky Moravy. Protnou železniční trať, která vede do Senice na Hané.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Vedle bude chodník a cyklostezka. Zatímco cyklostezka pak zmizí pod most, tramvaje vjedou na rušnou čtyřproudou silnici.

Na jedné z nejfrekventovanějších ulic ve městě, Velkomoravské, přibude další světelná křižovatka. Tramvaje tu budou silnici přejíždět zhruba každých deset minut.

Konečná pak bude na ulici Rooseveltova, kde začíná sídliště Nové Sady. Právě tato ulice je teď uzavřená a řidiči sem z Velkomoravské neodbočí až do 15. září.

„Nechceme, aby v Olomouci byly čtvrtě bez tramvají a čtvrti s tramvajemi, chceme to postupně rozvinout, bude to trvat desetiletí,“ uvedl Martin Novotný, primátor Olomouce.

Do budoucna se proto počítá s tím, že tramvaje pojedou ještě dál. Na konečné proto nebude točna. Dopravní podnik sem vyšle speciální obousměrné vozy.