Neslyšící mohou díky nové službě telefonovat

Brno - Pro většinu slyšících běžná věc - telefonní hovor. Nově mohou telefonní linky využívat také neslyšící, a to díky nové službě e-psacího telefonu, se kterým přišla brněnská Unie neslyšících. O možnost speciálních telefonátů je stále větší zájem, díky nim si neslyšící mohou vyřídit jednání na úřadech nebo obyčejný nákup. Kdo nechce své přání psát do počítače, může je rovnou znakovat.

„Operátoři nepoužívají třetí osobu, oni mluví opravdu tak, jak já píši - tedy za mne,“ pochvaluje si novou službu neslyšící Lubomír Hykl. Do zvláštní aplikace v mobilním telefonu napíše obsah telefonátu, který tlumočník na druhé straně přímo telefonuje na zadané číslo. Tato telefonní linka pro neslyšící funguje non-stop.

„Z telefonu se nejdřív ozvalo, že jde o textový hovor pro neslyšícího zákazníka, který má nákupní požadavek,“ popsala svůj první telefonát s neslyšícím člověkem vedoucí obchodu Marcela Janíčková. Cizí operátor se tak na chvíli stal hlasem Lubomíra Hykla.

Jak se spojit s operátorem pro neslyšící?

Skype - „o2hovorproneslysici“

Facebook - www.facebook.com/neslysici

ICQ - 593 439 364

SMS zprávy - 722 147 147

Bezplatná linka - 800 142 142

Emailová komunikace - neslysici@o2.com

E-psací telefon - aplikace s názvem TexMee je volně ke stažení přes GooglePlay obchod nebo Appstore. Aplikace funguje v mobilních telefonech se systémy Android, iOS a Symbian.


Neznakují už pouze neslyšící lidé, ale i slyšící batolata
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Operátoři linky zprostředkují měsíčně asi 2700 požadavků a deset procent z nich je prostřednictvím aplikace e-psací telefon,“ vypočítala Lucie Jungmannová z Telefónica Czech Republic.

Pro klienty, kteří nechtějí, nebo nemohou svůj telefonní hovor nejprve napsat, je k dispozici třikrát v týdnu i překladatelka ze znakového jazyka. Svůj telefonát mohou neslyšící pomocí webové kamery přímo odznakovat do telefonního centra. „Zajišťuje to jedna tlumočnice, která je tady přítomná třikrát do týdne na omezenou dobu, protože nemáme více peněz, abychom pokryli celodenní provoz,“ přiznala zástupkyně Unie neslyšících Brno Radka Kulichová.