NS: Soud neměl zastavit stíhání bývalého agenta StB kvůli věku

Brno - Brněnský Nejvyšší soud dnes rozhodoval o stížnosti, kterou podala ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová. Ta nesouhlasila s tím, že Městský soud v Praze loni zastavil stíhání šestaosmdesátiletého Stanislava Tomeše, který se údajně podílel coby bývalý agent komunistické tajné služby na bombovém útoku v roce 1957. Soud jeho stíhání zastavil kvůli vysokému věku a špatnému zdravotnímu stavu. Podle dnešního rozhodnutí justice chybovala, když stíhání bývalého agenta StB zastavila. Výrok je ale pouze akademický, stíhání už není možné obnovit.

Bývalý agent Stanislav Tomeš se údajně podílel na bombovém útoku z května roku 1957, při kterém zemřela manželka štrasburského prefekta. Nálož, jež byla ukrytá v krabici na doutníky, měla odstranit prefekta departamentu Bas-Rhin Andre Tremeauda. Exploze nakonec zabila jeho manželku. Československá tajná služba útok naplánovala coby odvetu za sbližování Německa s Francií. Na akci se údajně podíleli čtyři muži, přičemž soudní proces se dvěma z nich začal až v roce 2006. Dnes už z obviněných žije pouze Stanislav Tomeš.

Ačkoliv konec stíhání je definitivní a Nejvyšší soud je už nemůže znovu zahájit, dnešní verdikt je spíše rozhodnutím pro budoucí podobné případy. Podle Marie Benešové by se nástroj zastavení stíhání kvůli zdravotnímu stavu měl užívat jen ve zcela výjimečných případech. Ministryně spravedlnosti v demisi nesouhlasila se závěry znaleckých posudků. Stanislav Tomeš totiž údajně ještě loni aktivně řídil auto, chodil na střelnici a pracoval na své chalupě. Jeho zdravotní stav tedy neměl být důvodem k zastavení procesu.

Případem bombového atentátu se původně zabýval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který kromě Stanislava Tomeše obvinil také Milana Michela, který před třemi lety zemřel. Dvojice agentů celou dobu popírala, že by balíček s bombou prefektovi poslala.

Dnešní rozhodnutí Nejvyššího soudu může být příkladem pro další podobné kauzy, kdy je vyšší věk obžalovaného možným důvodem k zastavení stíhání. „Jde o akademické rozhodnutí, protože Nejvyšší soud nemůže rozhodnout v neprospěch obviněného. Jde o řízení, kdy rozhodnutí má vliv na podobné kauzy, které by se v budoucnu mohly objevit. Je také vodítkem pro ostatní soudy, jak posuzovat zdravotní stav a délku řízení těchto osob,“ vysvětlil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...