„Loď dosáhla břehu." OSN hlásí přelomovou dohodu o oceánech, třetina má být chráněná

Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě mezinárodní smlouvy o ochraně oceánů, o které se jedná již patnáct let. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání.

„Loď dosáhla břehu,“ prohlásila předsedkyně konference OSN o ochraně oceánů Rena Leeová po dokončení rozhovorů.

Dohodu, která se týká hlavně ochrany volných moří, ještě musí ratifikovat členské země OSN. Jejím hlavním cílem je zajistit, aby se v budoucnosti nejméně třicet procent plochy oceánů zařadilo mezi chráněné oblasti.

„Země musejí tuto dohodu formálně přijmout a ratifikovat co nejrychleji,“ uvedla Laura Mellerová z ekologické organizace Greenpeace, která se účastnila rozhovorů o podobě dohody. Schválení označila za historickou chvíli pro ochranu přírody a znamení, „že i v rozděleném světě může ochrana přírody a lidí zvítězit nad geopolitikou“.

Aktualizovaná dohoda, která vychází ze smlouvy z roku 1994, se týká částí oceánů mimo národní jurisdikce, to znamená nejméně dvě stě námořních mil (370 kilometrů) od pobřeží. Představuje to zhruba šedesát procent plochy světových oceánů. Smlouva nyní stanoví nový dozorčí orgán a zřídí chráněné oblasti na volném moři.

„Je to příležitost k ochraně oceánů, která se naskytne jednou za generaci – je to velké vítězství pro biologickou rozmanitost,“ uvedla odbornice na oceány Nichola Clarková z americké nevládní organizace Pew Charitable Trusts.

„Historická chvíle pro naše oceány“

Řada mořských druhů včetně delfínů, velryb nebo mořských želv každoročně migruje a překračuje přitom hranice jednotlivých států a volného moře. Snahy o jejich ochranu – a ochranu komunit, které jsou závislé na rybolovu nebo cestovním ruchu souvisejícím s mořskými živočichy – dosud zásadně ztěžovala nepřehledná spleť zákonů.

„Tato dohoda pomůže propojit různé regionální smlouvy, aby bylo možné řešit hrozby a potíže v místech, kde se tyto druhy vyskytují,“ uvedla Jessica Battleová, odbornice na správu oceánů ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

„Jde o historickou chvíli pro naše oceány. Dohodou na smlouvě jsme podnikli nezbytné kroky vpřed k zachování mořského života a biodiverzity, bez kterých se my ani nadcházející generace neobejdeme,“ poznamenal evropský komisař odpovědný za otázky životního prostředí Virginijus Sinkevičius.

„Cesta k ochraně oceánů je otevřená, schválená úmluva je skutečně přelomovým milníkem v ochraně volných moří,“ uvedl Jan Freidinger, koordinátor globální biodiverzitní kampaně Greenpeace Česko. Zároveň však upozornil, že svět čeká ještě hodně překážek, než státy skutečně zajistí ochranu volných moří.

Načítání...