Musk chce během půl roku začít testovat čipy do lidského mozku. Jeho firma čeká na povolení

Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, chce do půl roku zahájit klinické testy svého bezdrátového zařízení na lidech. Jednou z prvních funkcí, kterých hodlá Neuralink dosáhnout, je obnova zraku, uvedl šéf firmy Elon Musk. Podle něj to má být možné i u lidí, kteří se narodili slepí. Americký regulátor, bez jehož souhlasu se testy neobejdou, na žádost o komentář zatím neodpověděl.

Společnost vyvíjí rozhraní s mozkovým čipem, který by podle ní mohl umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Neuralink v posledních letech své produkty testuje na zvířatech a usiluje o to, aby mu klinické testy na lidech schválily americké regulační úřady.

„Než zařízení umístíme do člověka, chceme být nesmírně opatrní a mít jistotu, že bude dobře fungovat. Myslím ale, že jsme FDA předložili většinu našich dokumentů,“ řekl Musk. Odkazoval tím na americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

„Máme za to, že pravděpodobně do šesti měsíců bychom měli mít první Neuralink u člověka,“ dodal. Nejprve se firma zaměří na dvě funkce: na obnovení zraku a umožnění pohybu svalů u lidí, kteří tak nemohou učinit, uvedl Musk. Zařízení podle něj patrně dokáže zrak dát i těm lidem, kteří se narodili slepí.

Poslední veřejná prezentace Neuralinku se konala před více než rokem. Společnost na ní předvedla opici s mozkovým čipem, která ovládala videohru svou myslí.

Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako je Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba. Hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí.

Podnik má však zpoždění ve lhůtách, které si stanovil. V prezentaci z roku 2019 Musk uvedl, že chce dosáhnout schválení od regulačních orgánů do konce roku 2020. Na konferenci koncem loňského roku pak řekl, že doufá, že testy na lidech zahájí v roce 2022.

Neuralink opakovaně nedodržel interní termíny pro získání souhlasu FDA se zahájením testů na lidech, tvrdí současní i bývalí zaměstnanci firmy. Začátkem letošního roku Musk oslovil konkurenční společnost Synchron ohledně potenciální investice.

Synchron v červenci překročil významný milník: poprvé implantoval své zařízení pacientovi s paralýzou ve Spojených státech. Loni firma získala od amerických regulačních orgánů povolení k testům na lidech a dokončila studie na čtyřech lidech v Austrálii.

Kritiky přibývá

Podle Anny Wexlerové, docentky lékařské etiky a zdravotní politiky na Perelmanově lékařské fakultě Pensylvánské univerzity, jsou okázalé prezentace společnosti Neuralink v oblasti zdravotnických zařízení neobvyklé. Podle ní je riskantní povzbuzovat lidi s vážným zdravotním postižením, aby si dělali naděje, protože tato implantační technologie je zatím jen v zárodku.

Wexlerová vyzvala lidi, aby si ohledně velkých tvrzení společnosti Neuralink nasadili „klobouk skeptika“. „Z etického hlediska si myslím, že tento humbuk je velmi znepokojující,“ řekla pro zpravodajství CNBC. „Vesmír nebo Twitter, to je jedna věc, ale když přijdete do medicíny, jde najednou o mnohem víc,“ dodala s narážkou na Muskovo podnikání v kosmickém a mediálním průmyslu. 

Musk řídí také automobilku Tesla, vesmírnou společnost SpaceX nebo internetovou firmu Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť.