U Mauricia umírají delfíni. V oblasti v červenci havarovala japonská nákladní loď

Nejméně 17 mrtvých delfínů se našlo na mauricijském pobřeží, u něhož před měsícem havarovala loď vlastněná japonskou společností, píše BBC. Smrt delfínů podle environmentalistů zavinilo palivo uniklé z plavidla nebo rozhodnutí úřadů nechat klesnout příď rozlomené lodi k mořskému dnu. Kromě oblíbených savců bylo u pobřeží nalezeno také mnoho mrtvých ryb a krabů.

Japonská námořní loď MV Wakashio způsobila u pobřeží ostrova Mauricius ekologickou katastrofu
Zdroj: ČTK/AP Autor: neznámý

Loď MV Wakashio narazila do korálového útesu nedaleko pobřeží Mauriciu 25. července. Ropa se z havarovaného plavidla začala šířit do okolních vod 6. srpna, kvůli čemuž mauricijská vláda následující den vyhlásila stav ekologické nouze. V polovině srpna se pak loď rozlomila vedví.

Rozlehlou oblast, kterou obývají ohrožené druhy korálů, ryb a dalších živočichů a rostlin, znečistilo asi tisíc tun paliva. Přibližně tři tisíce tun pohonné hmoty, které v nádržích na palubě zbyly, se s pomocí odborníků podařilo odčerpat.

Podle BBC je velmi vzácné, aby se objevilo tolik mrtvých delfínů najednou. Mauricijské úřady uvedly, že na pobřeží byli kromě těch mrtvých nalezeni i další, kteří byli zesláblí nebo umírající.

„Vidět tolik mrtvých delfínů je horší než noční můra. Mnoho nevládních organizací, rybářů a odborníků říkalo, aby se loď nenechávala potopit v těch místech, kde se to udělalo, protože tam žijí delfíni. Je to další špatné rozhodnutí úřadů,“ řekl BBC místní muž.

Příčina? Ropné produkty ve vodě

Podle oceánografa, kterého BBC oslovilo, páchli objevení delfíni po topném oleji. Sunil Dowarkasing z organizace Greenpeace, který se na místě účastnil operací pro zamezení šíření uniklé ropy, se domnívá, že smrt delfínů mohlo zavinit i potopení lodní přídě: „Potopení lodi zřejmě narušilo přirozené prostředí mořských savců. Tohle je teprve začátek, další následky ještě přijdou.“ Agentuře AP Dowarkasing sdělil, že smrt delfínů mohly zavinit také toxické materiály na potopené lodi.

Video Pláže ostrova Mauricius ohrožuje ropná skvrna. Odborníci mluví o ekologické katastrofě
video

Pláže ostrova Mauricius ohrožuje ropná skvrna. Odborníci mluví o ekologické katastrofě

Zdroj: ČT24, iRozhas

Organizace Greenpeace podle BBC varovala, že smrt nespočtu živočichů ve znečištěném moři může mít neblahé následky také pro ekonomiku Mauriciu, bezpečnost potravin a zdraví obyvatel.