Z japonského tankeru u ostrova Mauricius uniklo přes tisíc tun paliva. V ohrožení je celý ekosystém

Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již uniklo více než tisíc tun paliva. Oznámila to japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines, která je provozovatelem plavidla. Dobrovolníkům a úřadům se nedaří šíření ropy zabránit.

„Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá „vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila“. Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2500 tun pohonných hmot. Plavidlo bylo na cestě z Brazílie do Číny, patří japonské společnosti, ale je registrované v Panamě – není tedy jasné, kdo za nehodu ponese zodpovědnost.

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži. 

Mauricius v pátek vyhlásil stav ekologické nouze. Premiér Pravind Jugnauth uvedl, že ostrovní stát nemá prostředky k vyproštění uvázlého plavidla, a požádal o pomoc Francii, která ji přislíbila.

Mauricius je proslulý svým křišťálově průzračným mořem kolem pláží, které byly před propuknutím pandemie nemoci covid-19 velkým lákadlem pro turisty. V jeho vodách žije široká škála ryb a patří mezi vývozce tuňáků.

Loď ztroskotala nedaleko chráněné oblasti Pointe d'Esny, která slouží jako místo, kde mohou v bezpečí sídlit ohrožené druhy. Aktivista Happy Khamule z Greenpeace Africa varoval, že v ohrožení jsou proto tisíce původních druhů zvířat, jež mohou „utonout v moři znečištění, což bude mít dramatické následky pro ekonomiku, potravinovou samostatnost i zdraví občanů Mauricia“.

Boj proti ropné skvrně

Ropu se snaží likvidovat místní úřady s pomocí vrtulníků – ty odebírají ropnou skvrnu z hladiny. Pomáhá také francouzské vojenské letadlo vybavené speciálními prostředky na likvidaci ekologických katastrof – přiletělo sem z nedalekého ostrova Réunion.

O víkendu oznámilo i Japonsko, že posílá pomoc; šestičlenný tým expertů by měl asistovat francouzským odborníkům.

Dobrovolníci zase plní slámou velké pytle, z nichž vyrábí rozsáhlé bariéry, které mají zabránit šíření ropy do míst, která ještě nezasáhla. Snaží se tak ochránit lokality, které jsou ekologicky nebo ekonomicky cenné, ale ropa je ohrožuje.