Další úspěšný test pro SpaceX. Při startu Crew Dragon byla cíleně zničena nosná raketa

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX v neděli vyzkoušela nouzové přerušení letu pilotované kosmické lodi Crew Dragon, při které byla cíleně zničena nosná raketa Falcon 9. Systém, jehož úkolem je záchrana astronautů v případě havárie během startu, zafungoval správně. Pro firmu to znamená, že může zahájit lety s posádkou. 

Video Události
video

Události: Při startu Crew Dragon byla cíleně zničena nosná raketa

Při zkoušce odstartovala z kosmodromu na floridském mysu Canaveral plně natankovaná raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon, jako v případě běžného orbitálního letu. Ve chvíli, kdy nosič dosáhl maximálního dynamického tlaku (tedy okamžiku, kdy byl vystaven největšímu mechanickému namáhání), se aktivoval systém nouzového přerušení letu.

Tím se zastavil tah motorů nosné rakety a aktivovalo se osm motorů SuperDraco, které jsou součástí lodi Crew Dragon. S jejich pomocí se loď odpoutala od nosiče, odletěla od něj do bezpečné vzdálenosti a po asi osmi minutách na padácích dosedla na hladinu Atlantického oceánu, kam pro ni zamířily čtyři lodě. Nosná raketa explodovala a její trosky se zřítily do moře.

Zkouška začala v 16:30 SEČ: 

Nedělní dramatické představení, které trvalo 84 sekund, sledovaly ze země televizní štáby a přímo u Kennedyho vesmírného centra nebo z okolních pláží stovky turistů a místních. Test se měl původně uskutečnit v sobotu, kvůli nepříznivému počasí byl ale odložen. 

Zkoušce záchranného systému předcházela podle agentury AP pečlivá příprava: pomocné raketové motory SuperDraco, které oddělily kosmickou loď od nosné rakety, byly před dnešním startem otestovány sedmsetkrát. Po jejich zapálení se loď Crew Dragon vzdalovala od rakety rychlostí 2400 kilometrů za hodinu.

Na místech astronautů absolvovaly test dvě figuríny, opatřené čidly pro sledování míry přetížení.

NASA oznámila jména prvních astronautů SpaceX 

SpaceX již v minulosti únikový systém otestoval při dílčích zkouškách, v neděli to ale bylo poprvé, co se tak stalo při plnohodnotném letu. SpaceX už loni úspěšně podnikla cvičný let s Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), tehdy to ale bylo bez posádky. 

„Tento klíčový test nás posouvá jen kousek od toho, abychom vysílali americké astronauty americkými raketami z americké půdy,“ napsal v neděli na Twitteru šéf NASA James Bridestine. Devět let po konci raketoplánů tak Spojené státy ukončí závislost na ruských Sojuzech.

Prvními astronauty, které Crew Dragon k ISS dopraví, mají být možná už v březnu Doug Hurley a Robert Behnken, uvedli v neděli představitelé americké kosmické agentury NASA.

Americká agentura ale nespoléhá pro pilotované lety jen na SpaceX. Druhým dopravcem do vesmíru by měl být Boeing s lodí Starliner. Její testovací let ale nesplnil hlavní cíl, když nedorazila až k ISS. Na první lidskou posádku si tak musí ještě počkat.