České autonomní drony míří do Perského zálivu. Budou hasit, sekat i stavět

Staví zdi i hasí. Drony z ČVUT budou soutěžit s elitou (zdroj: ČT24)

Obhájit úspěch z mezinárodní robotické soutěže před třemi roky chce tým vědců z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), který se letos opět zúčastní soutěže dronů ve Spojených arabských emirátech. Před třemi roky získali čeští technici v Abú Zabí kompletní sbírku medailí. Na začátku ledna představili novinářům autonomní helikoptéry, se kterými budou o přední umístění v mezinárodní konkurenci bojovat letos. Do Emirátů odletěli v neděli, soutěž se uskuteční 23. až 25. února.

Zástupci ČVUT postoupili do finále soutěže na průběžně prvním místě ze zhruba dvou set registrovaných týmů. Na soutěži v Abú Zabí poměří se svými drony, které lítají samostatně s využitím počítačových senzorů, své schopnosti ve třech disciplínách.

Pro testování vyvíjeného systému vyrostla v kampusu školy na Karlově náměstí maketa patrové budovy, kde vědci zkoušejí drony v hašení ohnisek požáru. Další autonomní vrtulníky tam připravují na stavění zdi z polystyrenových cihel a nebo propichování balonku pomocí žiletek.

„Chceme obhájit vítězství, které jsme získali v posledním ročníku,“ uvedl člen týmu Vojtěch Spurný. Podle vedoucího týmu Martina Sasky je letos ve finále soutěže poměrně velká konkurence. „Máme určitě šanci být na předních příčkách, ale ta užší špička, myslím, bude pět až šest týmů. Takže kdybychom byli horší než šestí, tak bych byl asi nespokojený,“ řekl.

Před třemi roky získal tým ČVUT na soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) v Abú Zabí kompletní sadu medailí. Zvítězil ve sběru předmětů pomocí skupiny autonomních helikoptér. V kategorii autonomní přistání na vozidle skončilo družstvo ČVUT druhé a v soutěži Grand Challenge vybojovalo spolu s univerzitou v Padově bronzovou medaili.

Sedm milionů odměny

Finále soutěže se letos zúčastní tři desítky týmů z celého světa. Patnáct nejlepších podpořili organizátoři finančně. „Dostali jsme tak 300 tisíc amerických dolarů, tedy zhruba sedm milionů korun,“ řekl Saska. Tyto peníze podle něj vědci využijí hlavně na cestu a vybavení. Práce se platí většinou z různých projektů a výzkumu, dodal. Tým tvoří v současnosti zhruba pětadvacet lidí. Kromě techniků z ČVUT jsou v něm i zástupci amerických univerzit z Pensylvánie a New Yorku.

Tým Vojtěcha Spurného odletěl tuto neděli, aby měl dost času na místě se na soutěž připravit. V Emirátech pak budou mít vědci do soutěže pět týdnů na dokončení vývoje dronů.

Soutěž se poprvé uskutečnila před třemi roky. Letos je to její druhý ročník, loni a předloni se nekonala. Pořadatelé podle Spurného nechtějí soutěž organizovat každý rok, v budoucnu by měla být každé dva roky, dodal.

Načítání...