Malý americký raketoplán, jehož mise je tajná, pluje kosmem 720 dní. Překonal tak vlastní rekord

Americký experimentální raketoplán X-37B vytvořil rekord v délce trvání svých vesmírných misí. Při nynější páté výpravě podle webu space.com v pondělí překonal svůj nejdelší let z předchozí expedice, který trval 717 dní 20 hodin a 42 minut. Na oběžné dráze je nyní už 720 dní.

Miniraketoplán provozovaný americkým vojenským letectvem vynesla do vesmíru předloni 7. září raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. O úkolech jeho mise označované jako OTV-5 se ví jen málo, ostatně stejně tomu bylo u předchozích letů. Jde o tajné aktivity, o nichž armádní instituce hovoří pouze obecně.

Testování utajovaných technologií

Mezi technologie testované v programu stroje X-37B patří podle sdělení letectva pokročilé navádění, navigace a řízení, systémy tepelné ochrany, avionika, vysokoteplotní konstrukce a těsnění, přizpůsobivé opakovaně použitelné izolace, lehké elektromechanické letové systémy, pokročilé pohonné systémy, nové materiály a autonomní orbitální let včetně návratu a přistání.

X-37B je mnohem menší než již dosloužilé raketoplány americké vesmírné agentury NASA. Je dlouhý 8,8 metru, vysoký 2,9 metru a rozpětí křídel má 4,6 metru. Ve vesmíru získává energii pomocí solárních panelů. Předchozí misi OTV-4 miniraketoplán ukončil v květnu 2017.