Mladí Švédi přišli s geniálním nápadem: dělají roboty z obyčejných brček

Děti ve Švédsku se učí programovat vlastní roboty, ale ne tak ledajaké. S chytrým nápadem vyrábět roboty z brček přišli sami předškoláci. Mladí vynalézaví programátoři se nápadu chytli a vyvinuli start-up Quirkbot, jednoduchou stavebnici, která je zároveň moderní hračkou i pomůckou. Svůj koncept teď přijeli představit do Prahy.

Pro budoucí uplatnění na pracovním trhu bude schopnost pracovat s daty a ovládat běžný software nezbytností. Učitelé i experti si lámou hlavu, jak učit pokročilejší počítačové gramotnosti na školách a jak si mohou děti osvojit dovednosti, které budou v budoucnu zásadní pro budování kariéry nebo podnikání a nakonec i celou ekonomiku.

Ve Švédsku vytvořili jako možnou učební pomůcku, jež by usnadňovala výuku technických oborů a mimo jiné podporovala dětskou kreativitu, systém spojnic, které se dají přes jednoduchou aplikaci na počítači naprogramovat v téměř dokonalé roboty.

Nejzajímavější na celém systému je, že hračky jsou sestaveny z brček, které se mohou na spojovací články dle libosti přidat, takže výslední roboti jsou lehcí a vhodní i pro menší děti. Mohou díky tomu třeba skákat nebo i létat.

Koncept přijíždějí do Prahy představit jeho zakladatelé Kristofer Hagbard a Erik Törnqvist. Práci s roboty ukážou v jedné z vybraných škol.

„Quirkbot je prototypem současného vzdělávání. Spojuje v sobě prvky původní, jako je rozvoj spolupráce a zručnosti, s dovednostmi potřebnými pro seberealizaci v digitální éře. Bylo by skvělé najít partnera, který by pomohl dostat Quirkbota k českým dětem.“

Bob Kartous

EDUin

„Podle Eurostatu má pokročilé digitální dovednosti v Česku jen asi 23 procent populace, v podobných učebních pomůckách, jako je ta naše, vidíme ohromnou budoucnost,“ říká jeden ze zakladatelů Quirkbotu Kristofer Hagbard.

„Hrozně se do Prahy těšíme, české děti jsou prý nesmírně vnímavé a chytré, například v matematice dosahují skvělých výsledků. Navíc jsme se dozvěděli, že slovo robot pochází z češtiny!“ dodal ještě před cestou do Česka.

S postupnou digitalizací a automatizací – tedy s nástupem techniky na téměř veškerá pracoviště – se budou muset všichni  nějak popasovat. Švédsko se na proměny, které pracovní trhy čekají, zaměřuje dlouhodobě.

Premiér Stefan Löfven svolává na 17. listopadu do švédského Göteborgu setkání špiček EU, jehož hlavním tématem budou právě sociální dopady nastupující digitalizace. Pozvání do Göteborgu přijal i premiér Bohuslav Sobotka.

Naopak do Česka přijíždějí v listopadu švédští experti na společnou konferenci s Českomoravskou konfederací odborových svazů, jejímž hlavním tématem budou právě opatření, která by pomohla sociální dopady postupné automatizace snížit.

Představení Quirkbotu se zaměřuje na ty nejmenší i mladší děti, které budou v budoucnosti podle Evropské komise potřebovat digitální dovednosti na 90 procentech pracovních pozic.