Vůbec prvním tvorem, který tuto hranici překonal, byly octomilky známé spíše jako vinné mušky – a to už v roce 1947. Stalo se to 20. února, když je tam vynesla upravená raketa V-2 odpálená z americké střelnice White Sands v Novém Mexiku. Mušky s ní vyletěly až do výšky 109 kilometrů a na rozdíl od Lajky se jim podařilo bezpečně vrátit zpět na Zemi.
Na hranici vesmíru se o dva roky později podíval makak rhesus Albert, také v původně německé vojenské raketě V-2. Kvůli problémům s padákem ale opice při návratu zahynula – Albert se v návratové hlavici udusil. Stejně dopadl i jeho nástupce, makak Albert II.
V rámci sovětských i amerických pokusů se takto do vesmíru dostala i další zvířata – například králík Marfušam, opičák Yorik nebo 11 laboratorních myší. Velkým úspěchem byla také americká mise z května 1952, při níž dvě myši Mildred a Albert a dvě opičky Patricia a Mike v hlavici rakety Aerobee dosáhly výšky přes 55 kilometrů, po celý let byly filmovány videokamerou, přečkaly rychlost 3200 km/h a nakonec bezpečně přistály.
Po Lajce…
Úspěch Lajky v listopadu 1957 zvedl obrovský zájem o to dostat zvíře na oběžnou dráhu, byla to totiž ideální cesta, jak otestovat technologie pro stejnou cestu lidského astronauta. Nebylo to však jednoduché, jak se přesvědčili hned v prosinci 1958 Američané – kotul Gordo zemřel při návratu kvůli selhání padáku.
Vůbec první psi, kteří se na rozdíl od Lajky, úspěšně vrátili z oběžné dráhy, byli Belka a Strelka, kteří odstartovali 19. srpna 1960. Stali se okamžitě legendami. Na palubě s nimi byli také potkani, myši a králík.
Obrovskou popularitu si získal také pětiletý šimpanz Ham, vůbec první lidoop ve vesmíru. Vzlétl ve zkušební kabině Mercury raketou Redstone dne 31. ledna 1961 k suborbitálnímu zkušebnímu letu do výšky 185 kilometrů. Let trval 16,5 minuty a přinesl Hamovi obrovskou popularitu. Dokonce tak velkou, že po návratu na Zem ještě přes 20 let žil v různých zoologických zahradách.
Pak následovala další zvířata, nejčastěji psi. Až 12. dubna1961 došlo k prvnímu letu člověka po oběžné dráze, legendou se stal Jurij Gagarin.
První vesmírné mňau
První kočkou ve vesmíru byla Félicette. Poslali ji tam Francouzi v roce 1963. Byla to potulná kočka z pařížských ulic. Podle některých zdrojů měl původně místo ní letět kocour Felix – ten ale prý vědcům před startem nakonec utekl.
Na začátku 70. let byli zase na vesmírnou stanici Skylab vysláni dva pavouci – Anitta a Arabella. Cílem bylo otestovat, jestli zvládnou dělat pavučiny ve stavu bez tíže. Ukázalo se, že ano.
A vyzkoušet zvířata v podmínkách bez gravitace chtěli i ruští vědci před třemi roky. Do vesmíru poslali gekony a zajímalo je, jestli se dokážou rozmnožit, gekoni ale nejspíš kvůli poruše systémů uhynuli.
Vesmírná zoo
V rámci československých programů to byly i české laboratorní speciálně odchované sterilně čisté myšky a japonské křepelky z Bratislavy.