TÉMA

Jaderná dohoda s Íránem

Po represích přichází rezignace. Íránci chtějí volby ignorovat, o parlament se poperou náboženští „jestřábi“

V Íránu se konají první volby od krvavého potlačení masivních protestů v roce 2022, které následovaly po úmrtí dvaadvacetileté Mahsá Amíníové v policejní vazbě. Obyvatelé islámské republiky budou vybírat poslance z rekordního počtu uchazečů, takřka všechny reformisty ale úřady předem vyřadily ze hry. Teherán má obavy z extrémně nízké účasti v zemi, kde velká část společnosti podle expertů rezignovala na to, že by volby mohly být spravedlivé a vést ke změně. Režim navíc znemožnil znovuzvolení exprezidenta Hasana Rouháního do klíčové Rady expertů, která bude časem vybírat nástupce nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Právě reformista Rouhání byl jedním z možných kandidátů. Podle expertů je tak předem jasné, že volby dál posílí konzervativní síly.
1. 3. 2024Aktualizováno1. 3. 2024|

Kroky Íránu komplikují jednání o jaderné dohodě. Odstranění kamer není banalita, říká zpravodaj ČT

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) varovala, že nejnovější kroky Íránu mohou být fatální ranou pro šance na obnovení dohody o kontrole tamního jaderného programu. Teherán ve čtvrtek oznámil, že odstraní kamery, které dosud monitorovaly některá jaderná zařízení. Šéf MAAE Rafael Grossi tento krok označil za vážný problém.
10. 6. 2022|

Jednání o jaderné dohodě s Íránem jsou zatím úspěšná. Signatářům se podařilo sblížit názory s USA

V rozhovorech o záchraně dohody o íránském jaderném programu (JCPOA) se podařilo pokročit a sblížit názory Íránu a Spojených států. S odvoláním na čínského a ruského účastníka jednání o tom informovala agentura Reuters. Dohoda byla podepsána roku 2015 a USA od ní před třemi lety odstoupily. Tento týden se zbylí signatáři a Írán ve Vídni snaží dohodnout na podmínkách jejího zachování, USA se diskusí účastní nepřímo.
9. 4. 2021|
Načítání...