Taliban v únoru opět otevře univerzity. Zda budou moci studovat i dívky, neoznámil

Islamistické hnutí Taliban vládnoucí v Afghánistánu od února znovu otevře univerzity, oznámil tamní ministr školství. Nezmínil však, zda se ke studiu budou moci vrátit i ženy. Vysoké školy byly v Afghánistánu uzavřeny loni v létě, kdy hnutí převzalo moc v zemi. Agentura Reuters s odvoláním na zprávu OSN napsala, že Taliban od té doby zabil blíže neurčený počet bývalých afghánských činitelů či členů bezpečnostních složek.

Univerzity se v teplejších provinciích otevřou od 2. února, ty v chladnějších regionech od 26. února, řekl na tiskové konferenci v Kábulu ministr. Neupřesnil však, jaké podmínky mají panovat pro ženy, ani zda studentkám návrat islamisté vůbec umožní. Činitelé Talibanu dříve navrhovali, že by pro ženy mohly být zřízeny třídy oddělené od mužů.

V zemi jsou od srpnové bleskové ofenzivy, na jejímž konci Taliban opět po více než dvaceti letech převzal kontrolu nad zemí, otevřeny jen střední školy. Navštěvovat je mohou pouze chlapci. Studenty přivítaly zpět i některé soukromé univerzity, ženy a dívky se však v mnoha případech ke studiu vrátit nemohly.

Zahraniční vlády kabinet Talibanu neuznávají kvůli minulosti radikálního hnutí. Návrat žen ke studiu je jedním z jejich požadavků ve vyjednávání o zahraniční podpoře Afghánistánu a uvolnění zmrazených afghánských kont.

Podle OSN Taliban vraždí bývalé vládní činitele i spolupracovníky zahraničních jednotek

Země závislá na zahraniční pomoci je nyní na pokraji humanitární a ekonomické krize. Před zhoršujícími se podmínkami tamních 39 milionů obyvatel opakovaně varuje OSN, naposledy ve zprávě generálního tajemníka organizace Antónia Guterrese Radě bezpečnosti OSN.

Guterres v ní mimo jiné doporučuje restrukturalizaci mise OSN včetně vytvoření nové jednotky dohlížející na dodržování lidských práv. Mise zároveň získala řadu „věrohodných zpráv o zabíjení, nucených zmizeních a dalších přečinech“ týkajících se činitelů předchozí afghánské vlády, členů afghánských ozbrojených složek a lidí, kteří pracovali pro zahraniční jednotky. Taliban přitom po převzetí moci vyhlásil všeobecnou amnestii.

Mise OSN identifikovala důvěryhodné zprávy ohledně zhruba sta zabitých lidí z těchto skupin od 15. srpna 2021, přičemž více než dvě třetiny z nich údajně padly do rukou Talibanu a jeho spojenců. Další podle OSN důvěryhodné zprávy hovoří o mimosoudních popravách nejméně padesáti lidí, kteří podle všeho patřili k místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát.