Láva ze sopky na Kanárských ostrovech se blíží k moři

Lávový proud ze sopky Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech se přiblížil k moři. Odpoledne se láva podle médií nacházela zhruba 600 metrů od pobřeží a do kontaktu s mořem by podle agentury EFE mohla vstoupit ještě během pondělí. Úřady vyhlásily nová varování, obyvatelé dalších obcí a osad v blízkosti lávového proudu by neměli vycházet z obydlí.

Láva tekoucí ze sopky Cumbre Vieja
Zdroj: Reuters TV via Reuters

Kontakt lávy o teplotě vyšší něž tisíc stupňů Celsia se slanou mořskou vodou vytvoří podle odborníků menší výbuchy a hlavně povede ke vzniku toxických emisí.

Podle kanárského vulkanologického ústavu (Involcan) je však nebezpečí jedovatých zplodin omezené na oblasti v blízkosti lávového proudu. Ústav upozorňuje, že zplodiny mohou způsobit problémy s dýcháním nebo podráždit oči a kůži.

Po několikahodinové přestávce začala sopka v pondělí dopoledne znovu chrlit lávu a popel. Seismologové také zaznamenali nové otřesy spojené s aktivitou sopky. Odborníci tvrdí, že aktivita sopky v posledních dnech ztratila na síle. Ústav geologických věd v Madridu však upozornil, že situace se ohledně aktivit sopky může rychle změnit.

Letecká společnost Binter oznámila, že začíná znovu létat z letiště na ostrově La Palma. Sopečný popel ale stále způsobuje potíže. Na části ostrova je kvůli popelu přerušeno vyučování ve školách a úřady lidem doporučují, aby vycházeli co nejméně.

Lávový proud zrychlil

V neděli se rychlost lávového proudu, který se v předchozích dnech téměř zastavil, výrazně zvýšila. Proud vstoupil do osady Todoque, kde zničil několik budov. Kvůli lávě se zřítila zvoniční věž místního kostela.

Sopka Cumbre Vieja začala svou erupční aktivitu v neděli devatenáctého září. Od té doby láva zničila a pohltila přes pět set budov a způsobila rozsáhlé škody na zemědělských porostech. Mrtví hlášení nejsou. Podle odborníků by aktivita mohla trvat i přes dva měsíce.