Do Srbska míří tisíce Indů. Karanténním turismem obcházejí restrikce pro cestování

Srbsko se stalo svědkem nezvyklého fenoménu covidové doby, takzvaného karanténního turismu. Bělehrad čelí přílivu převážně indických turistů, kteří město využívají jako přestupní stanici do zemí, které omezily cestování z Indie, třeba do Spojených států nebo Kanady. Představují vzpruhu pro srbský turismus, který tvoří asi 2,5 procent tamního HDP.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Tisíce indických turistů v Srbsku

Zdroj: ČT24

Příletová hala bělehradského letiště se proměnila v malou Indii. Už několik týdnů do hlavního města Srbska odtud míří tisíce turistů a všichni mají stejný důvod. „Vlastně cestuji do Kanady, takže tady musím strávit sedmidenní karanténu a pak odletíme dál,“ říká Tarek Mody.

Srbsko teď funguje jako křižovatka pro každého, kdo se chce dostat dál na západ a obejít restrikce pro cestování z Indie. Stačí mít očkování proti koronaviru a negativní PCR test, pak už jen musí cestující podstoupit minimálně sedmidenní karanténu. Její délka závisí na cílové destinaci.

„Měli jsme vlastně několik možných cest – přes Srbsko nebo přes Mexiko. To bylo ale o trochu dražší, proto jsme si vybrali Srbsko,“ vysvětluje turista Magdosha.

A má to i další výhody. Indové nepotřebují pro vstup na srbskou půdu vízum, proto davy neustále rostou. Najít volný hotelový pokoj v Bělehradě je takřka nemožné. V každém je ubytováno alespoň pár Indů.

„Nenazval bych to karanténním turismem. Nebylo to záměrem, ale nakonec to k tomu dospělo. Dostali jsme se do momentu, kdy nejsou volné ani přistýlky,“ říká Ilja Smiljanič, manažer hotelu v Bělehradě.

Záchrana ekonomiky

Indové teď představují záchranu pro srbskou ekonomiku. Kvůli pandemii počítal loni srbský turismus ztráty ve velkém. Země přišla o víc než miliardu eur. Teď se ale v červnu meziročně zvedl počet turistů v zemi o 48 procent.

„Srbsko je bezvízová země pro Indy a tohle je také krásné město k objevování. Je tu hodně míst k vidění. To je hlavní důvod, proč jsme Srbsko navštívili,“ říká turista Jagdish.

Někteří epidemiologové varují. Koronavirus se v Indii šíří a v Srbsku je očkována asi jen třetina obyvatel.