Bělorusko odpovědělo na americké sankce omezením počtu diplomatů v Minsku

Bělorusko se v rámci odvetných opatření, přijatých v reakci na americké sankce proti běloruským petrochemickým firmám, rozhodlo snížit počet pracovníků na velvyslanectví Spojených států v Minsku, zpřísnit vydávání víz a zrušit rozhodnutí o působení americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) v zemi.

„Dnes (ve čtvrtek) byl na ministerstvo zahraničí předvolán americký chargé d'affaires a byla mu oznámena odvetná opatření. Patří k nim snížení diplomatického, administrativního a technického personálu americké diplomatické mise, zpřísnění vízových procedur a omezení práce dočasně působících amerických odborníků v Bělorusku. Rovněž jsme zrušili rozhodnutí ohledně působení americké Agentury pro mezinárodní rozvoj v Bělorusku,“ uvedl mluvčí běloruského ministerstva zahraničí. 

Místní státní agentura Belta zároveň připomněla, že dříve přijaté sankce USA vstoupily právě ve čtvrtek v platnost.

„Jako svrchovaná země nemůžeme tento nikoliv přátelský výpad ponechat bez povšimnutí,“ řekl mluvčí běloruské diplomacie.

USA chtějí nezávislé prošetření nuceného přistání letadla Ryanairu

O tom, že USA obnoví sankce proti devíti firmám ve vlastnictví běloruského státu, informovala koncem května mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. USA vyzvaly Bělorusko, aby umožnilo nezávislé prošetření nuceného přistání letounu společnosti Ryanair, při kterém byli zadrženi opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně.

Bílý dům také vyzval běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, aby nechal propustit všechny politické vězně a zahájil dialog s opozicí. Cílem je vyhlášení svobodných a spravedlivých prezidentských voleb v Bělorusku.

První americké sankce proti Bělorusku začaly platit v roce 2006.