Experti měli v Číně problém se dostat k datům, připustil šéf WHO. Několik zemí včetně Česka vyjádřilo znepokojení

Tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, měl problém dostat se k původním datům, prohlásil generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Potřebné jsou podle něho další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné. Agentura DPA připomíná, že mise byla politicky velmi citlivá a Čína dělá vše pro to, aby kvůli pandemii covidu-19, která si na celém světě vyžádala skoro 2,8 milionu životů, nebyla pranýřovaná. Některé země, mezi nimi USA, Česko nebo Japonsko, vyjádřily v souvislosti se zprávou znepokojení.

Experti WHO na letišti ve Wu-chanu
Zdroj: ČTK/AP/Ng Han Guan

„Co se WHO týče, zůstávají všechny hypotézy ve hře,“ řekl Tedros. „Původ viru jsme ještě neobjevili,“ připustil. Vědecký tým sice dospěl k závěru, že nejméně pravděpodobnou hypotézou je to, že virus unikl z laboratoře, podle WHO ovšem tato záležitost vyžaduje další vyšetřování.

Skupina, v níž bylo 17 zahraničních a 17 čínských odborníků, se domnívá, že nový typ koronaviru se mohl na člověka rozšířit od netopýrů, případně od luskounů. „Ale žádný z virů, který byl doposud identifikován u těchto savců, není natolik podobný viru SARS-CoV-2, že připadá v úvahu jako jeho přímý předchůdce,“ řekl Peter Ben Embarek, který misi WHO do Číny vedl.

Vědci se proto domnívají, že virus se na člověka mohl přenést přes mezihostitele, toho se jim ale dosud identifikovat nepodařilo. Mohli by jimi být třeba norci, luskouni, psíci mývalovití nebo kočky domácí.

Infekce se mohla rozšířit rychleji

Zda se virus rozšířil z tržiště v čínském Wu-chanu, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, není podle expertů jasné. Existují i případy nakažených, kteří s tímto místem neměli nic společného. Výsledky mise tedy ukazují, že „tržiště ve Wu-chanu nebylo původním zdrojem nákazy“.

Embarek řekl, že je „naprosto možné“, že už v říjnu nebo listopadu 2019 se okolo čínského města Wu-chan objevovaly případy onemocnění covid-19. Potenciálně to mohlo vést k tomu, že infekce se do zahraničí rozšířila rychleji, než bylo doposud zdokumentováno.

Agentura Reuters napsala, že kvůli tomu, že poznatky o původů viru zůstávají neúplné, neopadne ani napětí ohledně toho, jak současná pandemie začala. Rovněž nezmizí otázky, zda se Čína snažila pomoci původ nákazy vysvětlit, nebo naopak chtěla takové úsilí mařit.

Znepokojení

Čtrnáct zemí dalo podle Reuters najevo znepokojení nad tím, že zpráva WHO o původu covidu-19 přichází se zpožděním a chybí v ní přístup ke kompletním datům. Jde o Austrálii, Kanadu, Česko, Dánsko, pobaltské republiky, Izrael, Koreu nebo Japonsko.

Embarek uvedl, že jeho tým mezinárodní tlak nejen ze strany Číny pociťoval, ale prý se nikdo nesnažil donutit ho odstranit cokoli ze závěrečné zprávy. Mezinárodní mise expertů byla v Číně v lednu a únoru, celkem trvala čtyři týdny.

Virus SARS-CoV-2 byl poprvé zaznamenán v prosinci 2019 ve Wu-chanu a od té doby se rozšířil téměř do celého světa. Podle názoru některých expertů se přenesl na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Čínská vláda zpochybňuje, že by virus pocházel z wuchanského tržiště, a tvrdí, že mohl být zavlečen ze zahraničí, například s dodávkou mořských plodů.