Mýtus o relativně zklidněné zemi padl, z Etiopie se kupí zprávy o krutostech a porušování lidských práv

Etiopská vláda v čele s laureátem Nobelovy ceny míru Abiyem Ahmedem se ocitla pod narůstajícím mezinárodním tlakem. V listopadu armáda udusila vzpouru separatistů v severní provincii Tigraj. Od té doby se množí zprávy o hromadných vraždách, znásilňování a rabování. Etnické masakry se stovkami mrtvých mají podle svědectví na svědomí armády Etiopie a Eritreje stejně jako tigrajští povstalci.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Konflikt v Etiopii a jeho následky

Zdroj: ČT24

Tigraj má dlouhou historii konfliktů, včetně těch se sousední Eritreou. Federální vláda slavila vítězství nad vzbouřenci už koncem listopadu. Jenže lokální boje dál trvají, stejně jako jejich dopady.

V tigrajské metropoli Mekele se sice žije na první pohled běžně, rozstřílené fasády, vysklené budovy i rány zdejších lidí, vnitřní i vnější, jsou ale stále patrné a jen tak nezmizí. Sílí mezinárodní tlak a objevují se důkazy zločinech na civilistech.

„Máme velmi věrohodné zprávy o porušování lidských práv a krutostech,“ říká ministr zahraničí USA Antony Blinken. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová hovoří o masovém zabíjení, mimosoudních popravách a dalších útocích na civilisty, včetně sexuálního násilí.

Uprchlíci ze severoetiopského státu Tigraj
Zdroj: ČTK/AP
Autor: /Marwan Ali

Novinářka Štuková zachytila mrazivá svědectví

„Když naši lidé dnes jedou do Tigraje, první, o čem místní mluví, je nedostatek jídla,“ popisuje Aljona Synenková z Mezinárodního červeného kříže. Tamní obyvatelé nestrádají, jen co se týče zásob. Tisíce lidí zemřely, statisíce přišly o domovy.

Třeba ti z Axumu, kde se odehrávaly nejtěžší boje. Místo armádních vozidel už město křižují ty humanitární a místo vojáků tu teď o život bojují uprchlíci.

Přímo Etiopii navštívila novinářka Jarmila Štuková, která zachytila svědectví několika chlapců z místa konfliktu. „Jedno bylo horší než druhé,“ popsala v pořadu Horizont ČT24.

Týkaly se brutality etiopských vojáků i následků dopadů bomb. Štuková ale zároveň popisuje, že získané informace jsou „trochu na vodě“, protože přímo do oblasti Tigraj se dostat nelze.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Novinářka Jarmila Štuková o dění v Etiopii

Zdroj: ČT24