Řecko plní hospodářské reformy. Eurozóna pro něj uvolní další tři čtvrtě miliardy eur

Země platící eurem uvolní pro Řecko dalších 748 milionů eur (přes 20 miliard korun) v rámci programu snížení dluhu po ukončení záchranných programů. Ve čtvrtek se na tom shodli ministři financí eurozóny, podle nichž jihoevropská země uspokojivě plní plán zavádění reforem. Řecko opustilo poslední ze tří záchranných programů téměř před dvěma lety a poté se emisemi dluhopisů úspěšně vrátilo na finanční trhy.

Od svých evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu (MMF) země od roku 2010 obdržela celkem přes 250 miliard eur. Centrální banky eurozóny Řecku postupně uvolňují peníze plynoucí z řeckých dluhopisů, jejichž proplácení je podmíněno úspěšným pokračováním hospodářských reforem, k nimž se Atény zavázaly.

„Současná doba je těžká i pro Řecko, ale navzdory tomu se tamní vláda dokázala k situaci postavit s rozhodností,“ uvedl po jednání šéf euroskupiny Mário Centeno. Některé součásti zaváděných opatření, jež mají mimo jiné stabilizovat situaci řeckých bank či poskytnout jistotu investorům, mají podle něj s ohledem na koronavirovou krizi zpoždění.

Eurozóna slíbila Řecku až 4,8 miliardy eur za plnění reforem

Závažné nedostatky však ministři neshledali. V rámci balíku pomoci, který navazuje na záchranný program, státy eurozóny slíbily poskytnout Řecku až 4,8 miliardy eur. Ty mají být vyplaceny do roku 2022, pokud budou Atény pokračovat v reformách. Loni již státy platící eurem vyplatily Řecku téměř miliardu.

Odcházející šéf euroskupiny Centeno po čtvrtečním zasedání rovněž informoval, že na příští schůzce začátkem července zvolí devatenáct ministrů financí eurozóny jeho nástupce. Zatím jsou známa jména tří kandidátů.

Vedle místopředsedkyně španělské vlády Nadii Calviňové a irského ministra financí Paschala Donhoea je to i jeho lucemburský kolega Pierre Gramegna. Předseda euroskupiny se volí na dva a půl roku a Centeno se rozhodl, že svůj mandát končící v červenci obhajovat nebude. Odchází rovněž z funkce portugalského ministra financí.