Déšť přinesl Austrálii jen částečnou úlevu. Města dusí dým a ke konci týdne se má znovu oteplit

Australské úřady v pondělí využily mírného deště a přechodného ochlazení k evakuaci či zásobení lidí, kteří byli kvůli ničivým lesním požárům na jihovýchodě země řadu dní odříznuti od světa. Podle hasičů ale není naděje, že by nynější srážky dokázaly největší a nejnebezpečnější požáry zcela uhasit, než teploty v oblasti opět stoupnou. Meteorologové předpovídají, že oteplení přijde nejpozději ve čtvrtek.

Video Události
video

Události: Deště přinesly Austrálii úlevu, vedra se ale vrátí a požáry se budou šířit dál

Přestože na východě Austrálie vedro dočasně polevilo a prší, řada měst je i nadále zahalena dýmem. Meteorologové ve státě Victoria uvedli, že viditelnost ve městě Melbourne a okolí je menší než jeden kilometr. V australské metropoli Canbeře je kvůli znečištění ovzduší uzavřena Australská národní galerie i místní univerzita, napsal server BBC News.

Agentura Reuters k tomu poznamenala, že kvalita ovzduší v Canbeře je nyní nejhorší ze všech velkých měst světa. Mnohé úřady a obchody sdělily svým zaměstnancům, aby zůstali doma. Canberra přitom není ohrožena přímo požáry. Leží mezi těmi, které sužují východní pobřeží, a těmi, které zuří více ve vnitrozemí.

Australská národní galerie zdůvodnila své uzavření částečně snahou ochránit díla na výstavě věnované Pablu Picassovi a Henrimu Matisseovi. Jsou mezi nimi i zápůjčky z Picassova muzea v Paříži, včetně portrétů umělcovy manželky Olgy a milenky Marie Thérése. „Uzamčení dveří nám dovoluje snížit možné riziko směrem k veřejnosti, personálu i vystaveným uměleckým dílům,“ uvedla galerie.

Hustý dým také znemožnil chystanou evakuaci asi tří set lidí z pobřežního města Mallacoota, odkud byly v uplynulých dnech pomocí vrtulníků a člunů přepraveny do bezpečí stovky lidí uvězněných na pláži obklopené požáry. 

Živel už má na svědomí 25 lidí

Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí a další dva jsou nezvěstní. Zatím poslední obětí je jednasedmdesátiletý muž, pohřešovaný od 31. prosince. Policisté v pondělí potvrdili jeho smrt.

Jen ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 146 požárů a ve státě Victoria dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již dvě tisícovky domů a osm milionů hektarů porostu. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Vláda slibuje miliardy na obnovu

Premiér Scott Morrison v pondělí oznámil vládní pomoc ve výši dvou miliard australských dolarů, v přepočtu 31,5 miliardy korun. Ty by měly být v příštích dvou letech investovány do obnovy budov a infrastruktury zničené požáry. Desítky milionů australských dolarů vláda slíbila postiženým oblastem již dříve. Premiér rovněž řekl, že armáda se snaží využít nynějšího poklesu teplot a dostat potraviny, palivo a vodu do obcí zasažených požáry. Vojáci se také pokoušejí zprůjezdnit zablokované silnice a dozásobit evakuační centra.

Premiér čelil v posledních týdnech kritikám kvůli své reakci na požáry. V době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl s rodinou na Havaji na dovolené. Mnozí také vládě Austrálie, která je největším exportérem uhlí na světě, vyčítají neochotu reagovat na klimatické změny. Premiér ale jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně odmítá.