Znásilnění a upálení zaživa. Indií hýbou případy brutálního násilí na ženách, místo soudů zasáhla policie

Indii šokovaly nové případy násilí na ženách. Na severu země útočníci ve čtvrtek zapálili dívku, která měla u soudu vypovídat jako oběť znásilnění. Ta nyní bojuje o život. Zřejmě hromadné znásilnění už minulý týden nepřežila mladá veterinářka u města Hajdarábád. Policisté zastřelili čtveřici podezřelých, kteří se je snažili během rekonstrukce na místě činu odzbrojit a utéct. Případy vyvolaly ve společnosti nové protesty.

Spálené tělo veterinářky se našlo minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Žena, jejíž identitu policie podle indických zákonů nemůže zveřejnit, odjela ve středu na kole k doktorovi.

Chvíli po odjezdu zavolala domů, že jí praskla pneumatika, ale že jí nabídl pomoc řidič kamionu. Zmínila jen, že se nachází poblíž mýtné brány a pak už se neozvala.

Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zločin podle agentury Reuters u indické veřejnosti oživil vzpomínky na minulé případy hromadných znásilnění a obnovil debatu o vysoké míře násilí na ženách ve druhé nejlidnatější zemi na světě.

Tisíce protestujících 

V neděli se před policejní stanicí v Hajdarábádu sešly tisíce lidí, kteří požadovali vydání čtyř zadržených mužů. Někteří protestující se před stanicí střetli s policisty a házeli na ně pantofle a další předměty.

Matka oběti podle indického listu Times of India řekla, že požaduje, aby byli pachatelé upáleni zaživa. Menší protesty a smuteční shromáždění se konaly také v dalších městech v zemi.

Poté, co policie podezřelé zastřelila, slavily v ulicích tisíce lidí. Matka oběti prohlásila, že „spravedlnosti bylo učiněno za dost“. Podle ní by měl být zákon v této oblasti mnohem přísnější. „Muži by se měli bát na ženy jen podívat – protože budou potrestáni,“ zdůraznila.

Sestra oběti hodnotí postup policie jako „nečekaný“. „Očekávala jsem, že to budou soudy, kdo zajistí spravedlnost. Tohle nepřivede mou sestru zpět, ale je to úleva. Díky policejnímu zásahu si lidé rozmyslí, jestli něco takového udělají znovu,“ myslí si žena.

Ve čtvrtek médii kolovala zpráva o přepadení jiné mladé ženy v severní Indii, která byla na cestě k soudu, kde měla vypovídat jako oběť znásilnění. Skupina útočníků ji zapálila. Třiadvacetiletá Indka nyní bojuje o život v nemocnici. Policie podle zpravodajského serveru BBC zatkla v souvislosti s přepadením pět mužů, včetně dvou údajných pachatelů znásilnění.

Přes devadesát znásilnění denně

Znásilnění i jiné formy sexuálního násilí jsou v Indii ožehavým tématem od prosince 2012, kdy byla v autobuse v metropoli Dillí hromadně znásilněna a zavražděna mladá žena.

Podle BBC však v zemi nejsou známky toho, že by tam bylo násilí na ženách na ústupu. Jak uvádějí policejní statistiky, policie v roce 2017 zaregistrovala 33 658 znásilnění – průměrně 92 denně. Většinu případů ale ženy podle expertů kvůli strachu z pomsty nebo ze společenské stigmatizace vůbec nenahlásí.