Zelenskyj si vybral šéfa administrativy. Stal se jím právník oligarchy Kolomojského

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení o rozpuštění parlamentu a na 21. července vypsal předčasné volby. Požádal také poslance, aby se ve středu sešli na mimořádné schůzi, na které by měli změnit volební zákon. Rozpuštění zákonodárného sboru oznámil už při pondělním uvedení do prezidentské funkce; v řádném termínu měli Ukrajinci nový parlament volit na konci října. Nový prezident si také vybral šéfa své administrativy, jímž se stal osobní právník oligarchy Ihora Kolomojského.

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: REUTERS Autor: Viacheslav Ratynskyi

Prezident při své pondělní inauguraci požádal poslance, aby během zbývajících dvou měsíců své práce (tak dlouho má podle ukrajinských zákonů fungovat dosavadní parlament po svém rozpuštění) zrušili poslaneckou imunitu, zpřísnili postih za nezákonné obohacení a změnili volební pravidla.

Ještě před oznámením o rozpuštění sněmovny se Zelenskyj setkal s předsedy poslaneckých klubů. „Hlavním argumentem pro rozpuštění Nejvyšší rady je velmi nízká důvěra občanů k této instituci, pouze čtyřprocentní. Je to hodnocení práce parlamentu a nejzávažnější argument pro ukončení jeho působení,“ uvedl Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina po schůzce.

Právní záminku k rozpuštění sněmovny mu podle jeho slov poskytla skutečnost, že v zemi od roku 2016 chybí vládní koalice disponující v parlamentu většinou hlasů.

Zelenskyj chce od zákonodárců, aby zrušili většinový volební systém, podle kterého se na Ukrajině dosud volí polovina poslanců (zatímco druhá polovina je volena poměrným systémem), a aby snížili práh pro vstup do parlamentu z pěti na tři procenta hlasů.

Šéfem prezidentské administrativy právník Kolomojského

Zelenskyj také jmenoval šéfa své administrativy. Stal se jím jeho právní poradce Andrij Bohdan, který je zároveň osobním právníkem oligarchy Ihora Kolomojského. Právě za jeho loutku bývá Zelenskyj svými kritiky označován, neboť Kolomojskyj stojí za televizním kanálem 1+1, který vysílá Zelenského seriál Služebník lidu.

Ukrajinská média navíc upozorňují, že Bohdan působil v době vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče jako vládní zmocněnec pro antikorupční politiku a podle lustračního zákona nemůže do roku 2024 zastávat funkce ve státní správě.

Zelenskyj dále rozhodl o novém šéfovi generálního štábu. Na místo Viktora Muženka, který funkci zastával od roku 2014, jmenoval Ruslana Chomčaka. Generálporučík Chomčak se podle listu Ukrajinska pravda zúčastnil bojů proti ruským bojovníkům a proruským separatistům na východě Ukrajiny, kde se v roce 2014 dokázal dostat z obklíčení u Ilovajsku, a později byl náčelníkem štábu pozemních vojsk.

O válce na východě země, kterou Ukrajina vnímá jako agresivní válku Ruska, se Zelenskyj v úterý vyjádřil také v televizním rozhovoru pro stanici 112 Ukrajina: „K otázce dosažení mírové dohody s Ruskem: Zvažujeme, že ji předložíme všelidovému referendu, aby o ní hlasovali nejen poslanci a prezident, ale aby rozhodl i ukrajinský lid.“

Zelenského stranu by podpořily dvě pětiny Ukrajinců

Řádné parlamentní volby se měly konat 27. října, což by ale podle Zelenského týmu znamenalo vystavit zemi několikaměsíčnímu chaosu kvůli sporům mezi novým šéfem státu a stávajícím parlamentem, v němž Zelenskyj nemá oporu ani žádného poslance ze své nově vzniklé strany Sluha národa.

Zelenskyj, zvolený minulý měsíc v druhém kole rekordními 73 procenty hlasů, se snaží zúročit svou vysokou popularitu. K prezidentově straně se v průzkumech nyní hlásí skoro dvě pětiny ukrajinských voličů.