Severoirská policie zadržela kvůli vraždě novinářky dva mladíky a varovala před novým pokolením teroristů

Severoirská policie v sobotu oznámila, že v souvislosti s vraždou Lyry McKeeové zadržela dva mladíky. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. Devětadvacetiletá novinářka zemřela po střelbě, která se odehrála během nepokojů v Londonderry v noci ze čtvrtka na pátek. Policie uvedla, že ji situace v Severním Irsku velmi znepokojuje a varovala před „novým pokolením teroristů“.

Zavražděná novinářka Lyra McKeeová
Zdroj: Reuters

Podle sdělení severoirské policie se jedná o dva muže ve věku 18 a 19 let. Úřady je zadržely na základě zákona o boji proti terorismu, upřesnila policie.

McKeeovou zasáhl projektil ve chvíli, kdy ve čtvrtek před půlnocí sledovala dění. Policie uvedla, že ozbrojený muž střílel po policistech kolem 23. hodiny místního času. Novinářka v té době stála v blízkosti jednoho policejního vozidla.

Záběry kamerového systému zaznamenaly její poslední momenty před zasažením a snímek pořízený z mobilního telefonu zachytil člověka podezřelého ze střelby. Na dalším videu byl vidět maskovaný útočník střílející zřejmě na policii a přihlížející lidi. 

Policie bezprostředně označila za možného pachatele nacionalistickou organizaci Nová IRA a událost také začala vyšetřovat jako teroristický případ.

Před „novým pokolením teroristů“ varoval detektiv Jason Murphy, který vede vyšetřování. „Včera (v pátek) jsme zaznamenali, že valná část komunit v Severním Irsku policii a její práci podporuje, stojí za mírovým procesem,“ uvedl Murphy.

„To se včera (v pátek) viditelně projevilo ve (čtvrti) Creggan – v komunitě, která dlouhou dobu žije ve strachu a z velké části ji jako rukojmí drží teroristická organizace, která tvrdí, že komunitu reprezentuje,“ dodal detektiv.

Násilnosti v Londonderry propukly po policejní razii

Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila na velikonoční Velký pátek v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Nová IRA (Irská republikánská armáda) velkopáteční dohodu odmítá.

Násilnosti ve čtvrti Creggan vypukly ve čtvrtek večer po policejní razii, jejímž cílem bylo zabránit útokům naplánovaným na tento víkend. Výtržníci házeli po policistech desítky zápalných lahví a zapálili při tom dvě auta.

Lyra McKeeová pracovala na knize o případech zmizení mladých lidí, které se staly během tří dekád sektářského násilí, a mluvilo se o ní jako o vycházející hvězdě investigativní žurnalistiky. Před několika lety upoutala pozornost svým blogem, v němž psala o tom, jak pro ni coby lesbu bylo těžké vyrůstat v Belfastu, hlavním městě Severního Irska.