Krabice poslední záchrany jdou na odbyt. Britům mají pomoci přežít brexit

Blížící se vystoupení Spojeného království z Evropské unie využil britský podnikatel James Blake, který prodal už stovky „krabic poslední záchrany“ plných zásob jídla pro případ, že by brexit zemi zcela ochromil. Krabice obsahující sušené a konzervované porce jídel na 30 dní nebo filtr na vodu stojí 295 liber (asi 8600 korun). Mnozí si ji koupili navzdory ujišťování vlády, že brexit zásobování země nijak neohrozí.

James Blake plní další krabici jídlem
Zdroj: Reuters Autor: Phil Noble

„Právě teď se nacházíme uprostřed procesu vystoupení z EU, nad kterým nikdo nemá kontrolu, a nemáme nejmenší tušení, co se bude dít. Naše vláda neví, co se děje. Ale vy můžete korigovat, co se bude dít, tak, že zodpovědnost vezmete sami na sebe,“ nabádá Blake své spoluobčany.

V krabici se zásobami, kterou nabízí, je celkem 60 porcí jídel, která mají Britové v oblibě – třeba makaróny se sýrem, chilli con carne nebo sušené mleté maso. Kromě jídla je uvnitř ještě filtr na vodu a náplň do zapalovače.

Krabice „poslední záchrany“ má Brity uchránit před kolapsem zásobování
Zdroj: Reuters
Autor: Phil Noble

Ačkoli britská vláda občany ujišťuje, že brexit nebude znamenat žádnou katastrofu a že zásobování bude běžet dál jako obvykle, chce být řada lidí připravena i na variantu, že to tak nebude.

„Říkala jsem si: chci mít jistotu pro případ, že by se to celé zvrtlo,“ tvrdí jedna z Blakeových zákaznic, terapeutka Lynda Mayallová. Zásoby podle ní každopádně nepřijdou nazmar, ani kdyby brexit proběhl zcela hladce – některým jídlům totiž vyprší doba spotřeby až za 25 let.